AMSTERDAM’DA HANGİ SOKAKLARI ve MEYDANLARI GEZELİM?

DAM meydanı

a65.png

Amsterdam’ın Taksim’i. Yani göbeği. En fazla turisti göreceğiniz popüler bölgede; Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Madame Tussauds Müzesi gibi önemli yapıları bu bölgede görebilirsiniz.

Centraal Station’a 5 dakika yürüme mesafesinde bulunuyor. Dam meydanı acayip hareketli bir bölge. Yılın her dönemi her daim bir aktiviteyle karşılaşmanız mümkün. Bahar aylarında hınca hınç olacağını düşünüp bir “İyi ki Şubat’ta gelmişim.” dedim açıkcası. Çünkü turist kalabalığı beni boğacakmış gibi hissediyorum.

Meydanda bir de anıt göreceksiniz. Bu anıt, 2. Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenleri anmak amacıyla dikilmiş.

Leidseplein

a69.png

İşte bir meşhur meydan daha. Singelgracht kanalının doğusunda ve Weteringschans, Marnixstraat, Leidsestraat caddelerinin kesişme noktasında. Böyle söyleyince pek anlaşılmıyor tabi kısacası Müzeler bölgesinin hemen yakınında. Burası Amsterdam’ın Dam meydanından sonra ikinci büyük meydanı. Özellikle mağazaların bolca olduğu şehrin ruhunu en iyi yansıtan yerlerden biri. Hazır buraya kadar gelmişken

telefon alalım derseniz APPLE burada! Bu arada en sevdiğim HardRock da burada.

Kalverstraat

a76.png

İstiklal caddesi gibi ama tramvay geçmiyor. 🙂 Alışveriş için bir sürü mağaza sıra sıra dizilmiş. Hele ki indirim dönemine denk geldiyseniz Allaaaah!

Mesela American Tourister kabin boy valizi bu caddede bulunan BLOKKER isimli mağazadan 30 euro’ya satın alabilirsiniz! 🙂

Rembrantplein

Amsterdam’ın en meşhur meydanlarından biri. Hemen heykeller dikkatinizi çekecektir. Meydan ismini 1639 yıllarında burada yaşayan ünlü ressam Rembrant’tan alıyor. Gezerken soluklanmanız için güzel bir seçenek.

The nine Streets

a70.png

Şehir merkezinin batısında, Anna Frank’ın evinin alt bölgesinde kalıyor. Adından da anlaşıldığı gibi 9 tatlış sokak üzerinde salına salına yürümeniz için sizi bekliyor. Harika kanal manzarası, ve can alıcı mimari sizi kucaklıyor.

9 streets; Prinsengracht, Keizersgracht, Herengracht ve Singel kanalları arasındaki dokuz tane sokağı kapsıyor.

Bu dokuz sokakta yine alışveriş yapmanız için sevimli mi sevimli dükkan, kafe ve bar bulunuyor. Fiyat olarak merkezden birazcık pahalı.

Singel

a63.png

Dokuz sokaklara yakın. Dam meydanı’na 2 dakikalık yürüme mesafesinde. Ünlü çiçek pazarı Bloemenmarkt de burada!

Jordaan

a67.png

En en sevdiğim bölge işte burası! Niye diye soracak olursanız. Daha local, daha bir sakin. Eski evleri mahalle havasında olması kendine daha çok çekiyor. Gizli bir hazine gibi. Çok güzel restoranlar, galeriler ve café&barlar var. (İsmi bahçe anlamına gelen Fransızca kelime ‘jardin’den geliyor)

Haarlemmerstraat

a75.png

Biraz daha farklı mekanlar görmek istiyorum, turist kalabalığından uzaklaşmak istiyorum alışveriş yapacağım diyorsanız buradaki süpersonic dükkanlar alışveriş için sizleri bekliyor.