AMSTERDAM’DA NERELERİ GEZELİM?

 

Madame Tussauds

a42.png

Dam meydanına girdiğinizde binasıyla hemen dikkatinizi çekecektir. Dünyanın çeşitli yerlerinde olan Madame Tussauds’a daha önce hiç girmediyseniz bu fırsatı kaçırmayın derim. Çünkü içeride; ünlü sanatçılardan, sporculara; bilim insanlarından, politikacılara bir sürü balmumu örneği sizi bekliyor.

Artık Türkiye’de de bir şubesi bulunan ünlü balmumu müzesi ama eminim ambiansı bambaşkadır. Ben kısıtlı vaktim olduğundan ve daha önce farklı ülkelerde gittiğimden dolayı gezmedim.

Giriş ücreti: 23,5 euro ama web sitesinden satın alırsanız 19,5 euro. Buyrunuz: https://www.madametussauds.com/amsterdam/en/tickets/

Ziyaret saati: 10:00 – 20:00

Heineken Experience

a44.png

Amsterdam’a gelmişsin, biraları gups gups içmeyecek misin? Eğer bira sevdalısıysanız sizi hemen buraya alalım. Milyonlarca insan bu fabrikayı gezmek için kuyruğa giriyor. Ayrıca burası size bira deneyimi dışında son derece keyifli bir ortam da eğlenme imkanı tanıyor.

2001 yılında hizmete açılan Heineken bira fabrikası ziyaretinizde rehber eşliğinde şirketin geçmişi, dünden-bugüne Heineken’in geçtiği tüm aşamalar, devasa bira tankları içinde videolu anlatımlar, görsel şovlar, tadım seansı, yarışmalar, müzik ve aktivitelerle çok eğlenceli 1,5 saat geçireceğinize eminim!

a46.png

a47.png

Bunun dışında içeride kendi isminize özel biranızı da yapabiliyorsunuz. 6 euro ödeyip hatıra olarak şişenizi ömür boyu saklayabilirsiniz. Ya da sevdiklerinize farklı bir hediye verebilirsiniz. 🙂

2 tane 50’lik bira da cabası! O zaman danss!!!

a50.png

Giriş ücreti: 18 euro ama web sitesinden satın alırsanız 16 euro.

Özellikle internet den almaınızı öneriyorum çünkü böylelikle insanlar kuyrukta kıvranırken siz rahatlıkla içeriye girebileceksiniz.

Satın almak için BURAYA tıklayabilirsiniz.

Ziyaret saati: 10:30 – 19:00

a48.png

a49.png

Rijkmuseum

a51.png

Museumplein’da yer alan bir Hollanda ulusal müzesi: Rijkmuseum! Amsterdam’ın en özel müzelerinden biri.

Ben sanat tarihi okumuşum. Kitaplardan, internetten, okuldaki hocalarımdan Rembrant’ı Monet’i duymuşum. Eserlerine derin derin bakıp yorumlamaya çalışmışım. Bunu yaparken dünyanın en mutlu insanı olmuşum.

a52.png

Bir gün gelecek ve Rembrant’ın çizimlerine bu kadar yakın olabileceğimi hiç düşünememiştim. Çünkü o zamanlar yurt dışına henüz hiç çıkmamıştım. 🙂

Bu müze benim için çok değerli!

Öyle ki hayata veda edeceğini öğrenen bir kadının son dileği bile Rijkmuseum’u ziyaret etmek olmuş. Rembrant’ın eseri önünde sedyeyle durduğu görüntü hala hafızamda!

Özellikle sanata merakınız var ise Rembrant’ın eserlerini görmek için can atıyorsanız burayı sakın kaçırmayın. Rembrant dışında; Steen, Hals, Vermeer ve diğer önde gelen ressamların eserleri de yer alıyor 17. yüzyıl Hollanda sanatına adanmış en geniş koleksiyonun yanı sıra Ortaçağ’da günümüze uzanan ilgi çekici eserler bulunuyor.

Kasım ayının ilk Cumartesi günü ‘Museum Night’ temalı bir gün oluyor. Bu tarihlerde ziyaret ederseniz es geçmeyin. Konserler, çeşitli workshoplar oluyormuş. Epey de eğlenceli gözüküyor. 🙂

a53.pngEserlere doyasıya bakmak istiyorsun ama zaman işliyor. Doyamıyorsun. Bu müzeleri gezmek için fazladan birkaç güne ihtiyacınız olabilir. 🙂

Giriş ücreti: 17,5 euro ama Amsterdam kartınız varsa 2,5 euro indirimli.

(Sıra beklememek için online bilet almayı unutmayın.)

Ziyaret saati: 09:00 – 17:00

Van Gogh Museum

a55.png

Amsterdam’ın en çok ziyaret edilen müzelerinden bir diğeri Van Gogh Müzesi. Gerçek bir sanat sever için burası bir cennet olmalı diyor insan kendi kendine.

Van Gogh’un 200’den fazla resmi, 500’den fazla çizimi, yüzlerce mektubu, Japon baskıları bulunuyor.

Müzede toplam dört kat bulunuyor. En önemli eserleri ise; 1. katta kronolojik olarak sergileniyor. 2. katta Van Gogh hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabileceğiniz çalışma alanı. 3. katta ise; çok bilinmeyen eserleri ve eskiz çalışmaları vardır.

Giriş ücreti: 14 euro ama Amsterdam kartınız varsa ücretsiz.

(Sıra beklememek için online bilet almayı unutmayın.)

Ziyaret saati: 09:00 – 17:00

Stedeljik Museum

a56.png

Modern sanat meraklısıysanız buyrunuz efendim. Yine online bilet “hayat kurtarır!” diyorum.

Anne Frank’ın Evi

a57.png

2.Dünya Savaşı zamanında Amsterdam’daki Yahudileri toplayan Almanlardan kaçan Frank ve Van Pels aileleri 25 ay boyunca buradaki gizli bir dairede saklanmışlar.

1929 doğumlu Anne Frank, 1942-1944 yılları arasında burada saklanmış ve yaşadıklarını günlük olarak tutmuştur.

Anne Frank’ın anısına yaşatılan bu müze her yıl milyonlarca ziyaretçiyi ağırlıyor.

Online biletinizi gitmeden 1-2 hafta önceden almanızı öneririm.

Giriş ücreti: 9 euro

Ziyaret saati: 09:00 – 22:00

Vondelpark

a58.png

Özlemini çektiğimiz yeşil, geniş bir alan, köfte-tavuk kokmayan bir hava, oksijene doyacağınız, burnunuzun rahat bir nefes aldığı devasa park işte burada!

47 hektar büyüklüğündeki Vondelpark, 1865 yılında açılmış ve ilk ismi “Nieuwe Park” olarak adlandırılmış sonrasında içinde yer alan Hollandalı piyes yazarı ve şair Joost Van Den Vondel’in heykelinin yoğun ilgi görmesi sonucu Voldelpark olarak değiştirilmiştir.

Şehrin merkezinde bulunan Vondelpark Rijksmuseum, Stedeljik ve Van Gogh Müzesinin yakınındadır. Elbet gidip gelirken zaten denk geleceksiniz.

a59.png

Burada yapılacak en güzel aktivite ya bisiklete binmek ya da biraz yürüyüş yapıp göl kenarında keyif yapmak.

Amsterdam yeşil alanları, eğlence merkezleri, yeme içme alanları konusunda oldukça gelişmiş bir şehirdir. Şehrin bu zengin yapısı beraberinde önemli sayıda parkı getirmektedir.

a60.png

Albert Cuyp Market

a50.png

Burası Hollanda’nın en büyük ve en popüler pazarı. Haftanın 6 günü açık. KA-ÇIR-MA-YIN! Çiçeklerden, waffle çeşitlerine; balıktan, ayakkabıya kadar her şeyi bulmanız mümkün.

De Pijp bölgesinde yer alan Albert Cuyp Market, Hollanda’nın yöresel lezzetlerini deneyeceğiniz en iyi bölgelerden biri. Ayrıca hediyelik alışverişiniz için de mantıklı bir seçenek olacaktır. 3 paket waffle al 2 öde gibi süperli kampanyalara denk gelirsiniz. Fiyatlar şehir merkezine göre epey ucuz.

Amsterdam’ın merkezinden uzaklaşıp, yerel halkın içine karışmak için harika bir semt pazarı.

Unutmayın bu bölge oldukça hareketli ve keyifle vakit geçirebileceğiniz cafe ve restoranlarla dolu!

Ziyaret saati: 09:00 – 17:00 Pazar günleri kapalı!

Bloemenmarkt

a63.png

Kanalın yanına boylu boyunca kurulmuş bir çiçek pazarı. Hatta dünya üzerindeki en güzel çiçek pazarlarından biri. Yüzlerce çeşit çiçek ve tohumları burada satılır.

İnsana kafayı yedirten rengarenk çiçekler seçim yapmanızı epey zorlaştırıyor. Koca koca sarılmak istiyorsunuz.

Çiçek dışında, hediyelik eşya, magnet gibi ürünleri de burada bulabilirsiniz. Üstelik şehir merkezinden çok daha uygun fiyata!

Ziyaret saati: 09:00 – 17:30 (Pazartesi-Cumartesi) 11:00 – 17:30 (Pazar)

a64.png

Hollanda Köyleri

a170.png

Evet asıl gezilecek yer, elbette ki Hollanda’nın masalsı köy ve kasabaları. Ne yapın edin mutlaka en azından 1 gününüzü ayırın. Gitmeden önce de hadi gelin BURAYA  göz atın. Benim de kısıtlı bir zamanım vardı ancak o masalsı köylerin bazılarına gitmeden yapamadım.

a810.pngHOLLANDA’NIN MASALSI KÖY VE KASABALARI