BELGRAD

B1.jpg

Belgrad, kentin üzerinde gururla oturan Kalemegdan isimli beyaz duvarlarından dolayı ‘Beyaz Şehir’ olarak anılıyor. Zengin gece hayatı, güçlü mimari yapıları, ilginç müze ve galerilere ev sahipliği yapmasıyla popüler bir hafta sonu Avrupa kaçamağı.

Her ne kadar komşu ülkelerden (Slovenya, Hırvatistan, Bulgaristan vs.) çoğu kişi, barlarını, restoranlarını ve kulüplerini gezmek için Belgrad’a akın etse de, Belgrad’ın zengin tarihini ve kültürünü solumamak ciddi bir ihmal olacaktır.

İstanbul ve Atina’dan sonra Kuzey-Doğu Avrupa ‘nın en büyük üçüncü şehri Belgrad, Sırbistan’ın başkenti ve Balkanların en en güzeli!

B2.jpgBen böyle anlatınca millet bir “Ya uf sen de amma abarttın!” gibisinden bakadursun. Bu şehri gidip de sevmeyen ya da pişman olan var mıdır? Ben hiç sanmıyorum.

Hele bir de baharda gidiyorsanız değmeyin keyfinize. Hem kışın, hem de ilkbahar ayında olmak üzere 2 kez gittiğime göre anlatacak çok şeyim vardır öyle değil mi? 🙂

Bir kere hem yakın, hem vizesiz, hem yaşam ucuz, hem keyifli olduğundan kendini en üst sıralara taşıyor.

Çoğu kişi belki burun kıvırır. Ama bilmezler ki Belgrad’ın, Berlin ve Paris kadar güzel caddeleri, harika bir coğrafi konumu, yemyeşil devasa parkları, ve renkli bir gece hayatı vardır. Sokakları tertemiz ve güvenlidir.

5000 yıllık mirasa sahip en eski Avrupa şehirlerinden biri olan Belgrad, geçmişten günümüze, tarihi eserlere, geleneksel sanat eserlerine ve ünlü cazibe merkezlerine hayranlık uyandırıyor.

B3.jpgDoğu ve Batı arasındaki stratejik konumu nedeniyle, tarihi boyunca 115 savaşa dahil olmuş bir şehirden bahsediyorum. Osmanlı’lardan; Slav’lar ve Yugoslavya’ya kadar birçok farklı döneme ait bir şehir. Yaşadığı savaş yaralarını hala üzerinde taşıyor. NATO’nun1999 yılında bombaladığı yerleri hala görebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s