BELGRAD’DA GEZİLECEK YERLER – BÖLGELER

Knez Mihailova

B19.jpg

Belgrad’ın en ışıl ışıl, en salına salına yürünesi caddesine hoşgeldiniz. Bu cadde trafiğe kapalı ve boylu boyunca mağaza, cafe ve restoranlarla dolu. Dinlendirici ve eğlenceli bir yürüyüş yolu ve sokak sanatçılarıyla donatıldığı için hep hareketli. Giysi, ayakkabı, kozmetik ve aksesuar satan ünlü markaların yanı sıra, hediyelik eşya dükkanları veya SANU (Sırp Bilim ve Sanat Akademisi) veya ULUS (Sırp Güzel Sanatlar Derneği) galerilerine uğrayabilir, ücretsiz sergiler veya konserlere dahil olabilirsiniz.

Sırp Bilimler Akademisi ve Sanat Galerisi

B20.jpg

Belgrad’daki en prestijli kültür kurumlarından biri olan SANU’da çok kültürlü bir etkinliğin tadını çıkarın. SANU, Knez Mihailova Caddesi’nin merkezinde yer alıyor. Konserler ve sergilerin ücretsiz olması da ayrı bir davetkar yapıyor. Piyano, keman ve diğer enstrümanların hayal kırıklığı yaratamayacağını göreceksiniz. “Yok içerde konser var şimdi girmem ayıp olur.” diye düşünüp, girmemezik yapmayın. Geldiğiniz her an içeri girebilirsiniz. İster oturun, isterseniz sanat eserlerini inceleyip gezinin. Tercih sizin!

Kalemegdan

B22.jpg

Osmanlı döneminden kalma ismiyle dikkat çeken Kalemegdan, Belgrad’ın en önemli noktalarından sayılıyor. Şehrin merkezinde ve Knez Mihailova Caddesi’nin sonunda bulunan kale, geniş bir alana sahip. Kaledeki çoğu şey 18. yüzyılda Avusturya-Macaristan ve Türk rekonstrüksiyonlarının ürünü. Parkları, müzeleri, galerileri içerisinde bulunduran alan, turistlerin epey ilgisini çekiyor. O yüzden çok kalabalık! Kalemegdan’daki kapılardan birinin adı Stambol Kapija yani İstanbul Kapısı.

B23.jpgAdı neden Kale Meydan?

Osmanlı egemenliği döneminde konulmuş bu isim ve günümüze kadar sadece bir harf değişerek gelmiş, Kalemegdan şeklinde.

Pobednik “Victor” Anıtı

B24.jpg

İşte anıtın bulunduğu bu tepeden Tuna ve Sava nehirlerinin birbirine kavuştuğu alanı çok net bir şekilde görebilirsiniz. Kalemegdan’ın ne tarafını gezerseniz gezin, sonunda yolunuz Pobednik Heykeli’nin etrafına düşecektir. Pobednik, Sırpça’da zafer demek, zafer kazanan kişi demektir. 1928 yılında Sırbistan’ın Balkan Savaşları’nda kazandığı savaşların anısına yapılmıştır. Pobednik, savaş ve barışı sembolize eden bir elinde kılıç, diğer elinde de güvercin tutuyor. Aslında o zaman şehrin en işlek meydanlarından Terazije Meydanı’na konulmuş. Ama heykel çıplak olduğu için Belgradlılar bu heykeli orada istememiş. Gözlerden ırak olsun diye buraya getirilmiş Pobednik heykeli. Oysa şimdi turistlerin akın ettiği Kalemegdan’da gelen geçen görüyor.

Paşa Konağı

B25.jpg

Osmanlı mimarisiyle direk dikkatinizi çekecektir. Paşa Konağı denilmesinin nedeni: Belgrad’ı yöneten bir çok paşanın burada yaşamasındanmış.

Damat Ali Paşa Türbesi

Saat kulesini geçince, karşınıza “Mora Fatihi” olarak bilinen Damat Ali Paşa’nın türbesi çıkıyor. Kale içerisinde aynı zamanda meşhur Mora Fatihi olarak bilinen Damat Ali Paşa’nın da türbesi yer alıyor. Damat Ali Paşa 1716 yılında Petrovaradin muharebesinde şehit düşüyor ve ardından bu topraklara defnediliyor ve türbesi de Belgrad Kalesi’nin içerisinde yer alıyor. Kalede Mora Fatihi’nin türbesi hemen dikkat çekiyor. Osmanlı’nın en önemli devlet adamlarından birisi olan Damat Ali Paşa 5 Ağustos 1716 tarihinde Avusturya ordusuna karşı şehit düştü. Aynı türbede Damat Ali Paşa’nın yanısıra, Tepedelenli Selim Paşa ve Çeşmeli Hasan Paşa’nın da naaşları bulunmaktadır.

Clock Tower (Saat Kulesi)

18. yüzyıldan kalma kulenin (27.5m) dar merdivenlerine çıkıp, bu simgesel yapının içine bir göz atmaya ne dersiniz? Belki Kalemegdan’ın bazı panoramik fotoğraflarını da çekersiniz?

Askeri Müze

Belgrad Kalesi’nin hendekleri arasına sıkışmış bu müze, eski Yugoslavya’nın askeri tarihinin tüm detaylarını gözler önüne seriyor. Osmanlılar tarafından inşa edilen İstanbul Kapısı’nın hemen önünden başlayan açık hava kısmında I. Dünya Savaşı’ndan kalma yüzlerce tank ve buna benzer değişik ağır silahlar görebilirsiniz.

Trg Republike

B26.jpg

Cumhuriyet Meydanı’nı kendinize referans alırsanız Belgrad’ta kaybolma ihtimaliniz yoktur. Knez Mihailova’nın başlangıç noktasının yakınında yer alır. Trg Republike’yi karşınıza aldığınızda; sol köşedeki cafe restoranları geçip sağa dönerseniz Knez Mihailova’dasınız. Eğer sola dönerseniz Terazije Meydanı’na doğru ilerlersiniz.

Taksim Meydanı gibi vızır vızır kalabalıktır. Neredeyse şehirdeki bütün buluşmaların ortak noktası olarak bilinir. Göbekte atlı bir anıt göreceksiniz ki o: Prens Mihailo Obrenovic’dir. Sırbistan tarihindeki en önemli isimlerden biri. Şehrin ana caddesi Knez Mihailova da ismini bu prensden alır.

Mihailo Obrenović Anıtı

Mihailo Obrenović anıtı İtalyan heykeltıraş Enrico Pazzi eseridir ve 1882 yılında yapılmıştır. Prens Mihailo bir at üstündedir ve rivayete göre işaret parmağı ile İstanbul’u göstermektedir. Osmanlı’dan son şehirlerin alınması ile Türklerin İstanbul’a, ait oldukları yere geri dönmelerini ifade ediyormuş…

Sırbistan Ulusal Tiyatrosu

B27.jpg

Tiyatro buraya kurulan ilk bina olmuş. 1869 yılında inşa edilen tiyatrodan 19 yıl sonra ise Prens Mihailo heykeli dikilmiş. Yıllar geçtikçe, herşeyin meydan etrafında inşa edilmesi ile modern Belgrad şehrinin merkezi haline gelmiş.

Sırbistan Ulusal Müzesi

Cumhuriyet Meydanında bulunan Sırbistan Ulusal Müze’si, 1844’te yılında kuruldu. Görünümüyle nefes kesen bu yapı, Sırbistan’ın en önemli müzelerinden de biri.

Picasso ve Monet’in de aralarında bulunduğu oldukça geniş milli ve Avrupa sanat koleksiyonunun sadece bir bölümü, müzenin sanat galerisi de ziyaret edilebilir.

Terazije Meydanı

Eski Şehrin merkezi olarak kabul edilir ve tüm sokak numaraları bu noktadan başlarlar. Terazije Meydanı, Knez Mihailova Caddesi ve Cumhuriyet Meydanı’nın hemen başında bulunur. Buradaki en önemli yapı ise, Alfred Hitchcock, Brad Pitt gibi pek çok ünlü ismi ağırlayan Moskva Oteli.

Moskva Otel

B28.jpg

Terazije Meydanı’nda görülmesi gereken yapılardan biri de bu otel. Dışarıdan baktığınızda sizi hayran bırakacak mimarisiyle hemen Moskva’yı arkanıza alıp bir selfie patlatmanız şart! Rus imparatorluğu tarafından inşa edilen otelin dış cephesi, Yunan arketipler ile bezenmiş seramiklerden yapılmış.

Avala Tower

Belgrad’ı panoramik bir şekilde görebileceğiniz konum işte burası. 1965’te inşa edilen ve 1999’da Sırbistan’ın bombalanmasıyla yok edilen Avala Kulesi, 2010 yılında yeniden inşa edildi ve Balkanlar’daki en yüksek telekomünikasyon kulesi oldu. Belgrad’ın eteklerinde Avala Dağı’nda bulunur. 206 metre yükseklikliğiyle, Sırbistan’daki beşinci en yüksek yapıdır.

Tasmajdan Park

B29.jpg

Belgrad’a iner inmez yaptığım şeylerden biri de bu parkta yürüyüş yapmak oldu. Böyle oksijeni bulmuşsun, çıkar hemen ayakkabılarını çimlerde yürü bir bakalım. Dur bakim sana bir. O yüzündeki gülücükler pek bir içten!

Uzun lafın kısası burada yeşile doyacağınız kesin. Tasmajdan, şehrin merkezinde büyük bir park. Mutlaka görmeniz gereken bir diğer yer: St. Mark Kilisesi de bu parkın içinde yer alıyor.

Adı neden Taşmeydan diye soracak olursanız; Belgrad’daki taştan yapılan bütün binaların Taş Meydan’dan çıkarıldığı rivayet edilir. Takovska, Ilije Garaşanina, Beogradska caddeleri ile Kralja Aleksandra Bulvarı arasında bulunan geniş taş meydan sebebiyle bu adı almış.

Aziz Mark Klisesi

B30.jpg

Aziz Mark kilisesi günümüzde halen ibadete açık olan önemli bir Ortodoks kilisesidir. İlginç mimarisi ile de ilginizi çekeceğini düşündüğüm bu yapı merkezden sadece 5 dakika kadar uzaklıkta. Bizans mimarisine özenerek inşa edilen bu kiliseyi Tašmajdan parkını gezerken görebilirsiniz. Yakınında bulunan Sırbistan Merkez Postanesi binası, Parlemento Binası ve Cumhurbaşkanı köşkünü görmenizde fayda var.

Nikola Tesla Müzesi

B31.jpg

Kıymeti bilimeyen bir adam için açılmış bir müze. Peki kim bu adam? Efendim Nikola TESLA, Sırp-Amerikan fizikçi. Elektriğin kablosuz taşınmasını sağlamış bir kere!

Ötesi var mı? Tesla, AC sistemini, elektrik bobinini ve ilgili maddeleri icat ederek elektriğe güç verdi.

Bu adamcağız bu zamana kadar “Neler yapmış, neler icat etmiş?” diyorsanız içeride çeşitli ve epey eğlenceli demolar ile görüp deneyimleme şansını bulacaksınız. Biletinizi alıp kendiniz müzeyi dolaşabilirsiniz veya rehberli tura katılabilirsiniz. Müzede belli saatlerde İngilizce ve Sırpça rehberli turlar düzenleniyor.

Nikola Tesla Müzesi, Belgrad’ın merkezine yakın olan Krunska Caddesi üzerinde. Giriş ücreti ise 500 RSD.

Aziz Sava Tapınağı

B32.jpg

Anıtsal Aziz Sava Tapınağı, Balkan bölgesinin en büyük Ortodoks klisesi ve Sırp-Bizans mimarisiyle göz kırpan bir şaheserdir. Gündüz ışığında devasa görüntüsüyle dikkatleri çekmesi yetmiyormuş gibi, gece aydınlatmasıyla Belgrad’ın en görkemli manzaralarından biri haline gelir. Aziz Sava Kilisesi polifonik çanı ile tanınır, bu sesi dinlemek için saat başlarında kiliseye yakın olmanız lazım.

Eski-Yeni Saray

B34.jpg

Yeni Saray, Sırbistan Ulusal Meclisi karşısında yer alır. Bu bina günümüzde Belgrad Şehir Meclisi’ne (Belgrad Belediyesi) ev sahipliği yapar. Eski Saray Sırbistan’da Akademizm mimari tarzı içinde en iyi ve en güzel örneklerinden biri olarak kabul edilir.

Parlamento Binası (Sırbistan Ulusal Meclisi Binası)

B35.jpg

Sırp Ulusal Parlamentosu, görkemli mimarisiyle, olağanüstü sanat eserlerine sahip bir kültür anıtıdır. Bu kültür anıtı, Neo-Barok mimari stiline sahiptir. 1938 ve 2006 yıllarında tamamlanan Parlamento Binası, Yugoslavya Parlamentosu ve daha sonra Sırbistan ve Karadağ Ulusal Meclis Binası olarak kullanıldı.

Etnografya Müzesi

Belgrad’daki Etnografya Müzesi, son birkaç yüzyılda insanların Balkan bölgesinde nasıl yaşadığını ve dönemin modasına nasıl aşina olduklarını görebileceğiniz doğru bir yer. Balkanlara ait 150 binden fazla köy ve kent kültürü ögesi barındırıyor. Müzenin, Balkanlardaki yaşam biçimi hakkında yerel kıyafetler, günlük eşyalar ve mobilyalardan oluşan geniş koleksiyonunun yanı sıra, bir hediyelik eşya dükkanı da bulunuyor.

Bayraklı Cami

B36.jpg

Belgrad’da bulunan ve hala ibadete açık olan tek camidir. Dorcol bölgesinde koca bir ağacın ardında yer alır. Bayraklı Camii denilmesinin nedeni de üzerinde bulunan ve İslamiyet’i simgeleyen bayraktan geliyor. Caminin yapıldığı o yıllarda, her yerden görülebilmesi için ezan vakitleri minarelere bayraklar asılırmış. Özellikle cuma namazlarında cemaatin dışarılara kadar taştığını görebilirsiniz.

Skadarlija

B38.jpg

Belgrad’ın bohem bölgesi. Sırp mutfağının lezzetlerini geleneksel müzikler eşliğinde tadabileceğiniz restoranlar burada.

Burası 19. yüzyılda Belgrad’ın Bohem mahallesiymiş. Yazarlar, çizerler, şairler ve sanatçıların hepsi burada vakit geçiriyor ve hatta bir çoğu burada oturuyormuş. Günümüzde de hala o atmosferini koruyor. Ama daha çok turistik artık. Özellikle kafe ve restoranlarıyla meşhur Skadarlija bölgesi kafana adı verilen restoranları ile meşhur.

Savamala

B39.jpg

Sava Nehri’nin doğu kıyısında yer alan dönüşüm bölgesi burası. Gece hayatının ise merkezi olarak biliniyor. Eski bir yerleşim yeri olan Savamala görünümüyle de eski olduğunu kantılıyor! Bu bölgede mural çalışmaları ve graffitileri bolca göreceksiniz.

B40.jpg

Zemun

B41.jpg

Zemun, Tuna Nehri kenarında kurulmuş ve güzel bir konuma sahip, ayrıca

tartışmasız Belgrad’ın en güzel semtlerinden birisi. Güneşli bir günde buraya gelip nehir kenarı boyunca kurulan yüzlerce kafe ve restoranlardan birine oturup, keyfini çıkarın.

B43.jpg

Sava nehri karşısına konumlandığı için muhteşem bir manzara sunuyor. Rahatlamak ve romantik mimarinin tadını çıkarmak için süper! Burada mutlaka görmeniz gereken yapılardan biri Gardos Kulesi!

Gardos Kulesi

B44.jpg

Zemun’daki en iyi fotoğrafı çekmek istiyor musun? Tamam doğru yer işte tam burası.

Binyıl anıtı olarakta geçer burası. 1896 yılında Macarlar tarafından şehirlerinin bininci yılı anısına dikilmiştir. 36 metre yüksekliğinde olan bu kuleden bütün Belgrad’ı çok güzel bir şekilde izleyebilirsiniz. Macarlar tarafından gücün sembolu olarak yapılmıştır. Aynı zamanda saat kulesi olarak kullanılmıştır.

Gardos Kulesi, antik ya da ortaçağ anıtlarına göre daha genç sayılır. 1896’da yılında inşa edilen Gardoş’a girmek için 250 RSD ödemeniz yeterli.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s