BELGRAD’DA ULAŞIM

B8.jpg

Ulaşım ağı dört ayrı bölgeye ayrılmıştır. Bunlar şehir merkezi (1.ve 2. bölge), geniş şehir alanı (3. bölge) ve banliyö alanları (4. bölge).

 Araç kiralama: Budget, Avis ve Avaco, Europcar, Sıxth gibi kurumsal şirketler dahil olmak üzere Nikola Tesla Havalimanı’nda birçok kiralık araba ofisi bulunmaktadır. Ajansların tam listesi için http://www.beg.aero/en adresini ziyaret edebilirisiniz.

 TOPLU TAŞIMA

Tramvaylar ve troleybüsler ile belli güzergâhlara gidersiniz ama otobüsler şehrin her yerine gidebiliyor.

Tramvay: 2 numaralı tramvaya binerseniz; Eski Belgrad’daki tüm görülmesi gereken tarihi ve turistik yerleri tek seferde turlayabilirisiniz.

Busplus card: Şehir içi ulaşımında kullanmak için satın aldığınız biniş kartının adı: BusPlus. Busplus ile tramvay, otobüs ve troleybüslere binebiliyorsunuz. Şehir içi ulaşım araçlarında BusPlus kartınızı kullanmak için, araçların içinde bulunan kart okuyucusuna kartınızı okutmanız yeterli. Kartı her kullandığınızda kalan bakiyeyi ve ödenilen miktarı görebilirsiniz.

Belgrad’da kullanabileceğiniz birkaç bilet türü var. Ben gerek duymadım ama sizin ihtiyacınız olabilir.

Bilet fiyatları ise şöyle;

1 günlük Busplus Card: 250 RSD

3 günlük Busplus Card: 700 RSD

5 günlük Busplus Card: 2390 RSD

BusplusCard ücreti ise: 40RSD

Normal bilet: Sadece toplu taşıma araçlarında geçerli olan bu bilet aracın şoföründen satın alınabilir. Bu bilet türünü tercih ederseniz, bilet ücreti biraz daha pahalı olacaktır. Yine gideceğiniz bölgeye göre farklı bir ücret ödeniyor.

Yolculuk sonuna kadar saklamanızda fayda var. Çünkü bilet kontrolü yapılıyor. Eğer ki bu aramaya denk geldiniz ve biletiniz yoksa vay halinize! Geçerli bir bileti olmayan ya da ücreti ödemeyen yolcunun yoluna devam edebilmesi için 2000 Dinar para cezasını ödemesi gerekiyor.

Bilet ücretleri;

  1. ve 2. bölgeler için 150 Dinar, 3. bölge için 300 Dinar ve 4. bölge için bilet fiyatı 400 Dinar’dır.

Taksi: Telefonla çağırıp, bulunduğunuz sokak ismi ve bina numarası vermeniz, yada gideceğiniz yerin adını söylemeniz yeterli olacaktır. Genellikle bütün taksi şoförleri İngilizce bildiğinden iletişim sorunu da yaşamazsınız.

Birkaç taksi firması var. Ben yine havaalanına dönerken taksi kullandım. Tercihim Pink Taxi’den yana oldu. Belgrad’da kullanılan taxi duraklarını buradan bulabilirsiniz. http://zovitaxi.com/beograd.html

BELGRAD HAVALİMANI NİKOLA TESLA’DAN ŞEHİR MERKEZİNE NASIL GİDERİM?

Nikola Tesla Havalimanı, şehir merkezinin 18 km batısında Surcin bölgesinde yer alıyor. Özel araç ya da taksiyle yaklaşık 20 dakikada şehir merkezine varabilirsiniz.

Şehir merkezine varmanız için seçenek bol. Zamanınıza ve kesenize göre; otobüs, havalimanı minübüsü, taksi ya da havalimanının özel transfer hizmetinden faydalanabilirsiniz.

Halk otobüsü

72 numaralı halk otobüsüyle, 40-45 dakikalık bir sürede şehir merkezinde bulunan Zeleni Venac’a ulaşabilirsiniz.

Evet biraz dolanarak gidiyor bunu göz önünde bulundurun ve mutlaka şuradan otobüs saatlerini inceleyin. (https://www.eway.rs/rs/cities/beograd/compile/472/44.820498:20.291691/44.812038:20.458223/1)

Nereden bineceğim?

Otobüs durağı havalimanının ikinci katında bu yüzden hemen lap diye çıkış kapısına yönelmeyin. Havalimanından çıkmadan sol tarafta yer alan merdivenlerden 2. kata çıkın. Yine sol tarafa ilerlerseniz otobüs durağını göreceksiniz.

Bileti nereden alacağım? Ne kadar ödeyeceğim?

Havalimanı çıkışında bulunan büfeden alırsanız 89 RSD, otobüste şöförden satın alırsanız 150 RSD.

Havalimanı Minibüsü A1

A1 numaralı minibüsler ile yaklaşık 30 dakikada Slavija Meydanı’na gidebilirsiniz. Burası şehir merkezine 1 km uzaklıkta.

Havalimanından dışarı çıkar çıkmaz sola doğru ilerleyin. A1 havalimanı minibüsleri durağını göreceksiniz. 72 numaralı otobüse göre sefer sayısı daha fazla her yarım saatte bir kalkıyor.

Bileti nereden alacağım? Ne kadar ödeyeceğim?

Biletinizi minübüse bindikten sonra sadece şoförden alabilirsiniz. Ücreti 300 RSD.

Taksi

Efendim ben ki her gittiğim şehirde taksiden kaçınırım, burada lap diye “Ben taksiye biniyorum ya!” diye koyuldum yola tın tın.

Binerim çünkü hem geç kalmamam lazımdı hem de ucuzdu. Ucuz derken bizden ucuz. 40-50 dakika çile çekeceğime 15 dakikada giderim evime, mahalleme. rkenden başlarım talan etmeye dedim…

3-4 kişiyseniz zaten bir taksi tutmanız gayet mantıklı.

B9.jpg

Nereden bineceğim?

Havalimanından çıkmadan evvel mutlaka TAXI INFORMATION DESK’e uğrayın. (Havalimanı çıkış kapısına gidin. Çıkmadan önce sağınızda olacak.)

Neden? Çünkü bu en güvenlisi. Gideceğiniz bölgeye göre belli bir ücretlendirme var. Şehri 6 ayrı bölgeye ayırmışlar. Adamın seni kazıklama gibi bir şansı yok yani. Orada ne fiyat belirlenmişse onu ödüyorsun. Neyse efendim, Kosančićev Venac’da yer alan mahalleme 1800 RSD’ye gittim. Size gideceğiniz yerin adresini ve fiyatını yazdığı bir fiş verecekler. Bunu da taksi şöförüne vermeniz yeterli.

Ufak bir hatırlatma, dönüş yolunda biraz daha ucuza gitmeniz muhtemel aklınızda olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s