BERLİN’DE NERELERİ GEZELİM?

a4.png

Berlin’i gezmeye DO-YA-MI-YO-RUM! Çok seviyorum arkadaş! 5 güncük bana yetmedi. Şöyle 1 aylığına gitsem anca.

Sizin de bir turist olarak, 4-5 gün gideceğinizi düşünüyor ve ona göre bir liste yapıyorum. Sıraladığım yerleri seçerek gün gün planınızı yapabilirsiniz.

Berlin’in en ünlü turistik yerleri açık hava sanat galerisi olan Brandenburg Kapısı, Holokost Anıtı, Checkpoint Charlie ve East Side Gallery. Bunlar zaten ziyaret etmeniz için bedava noktalar. Bunların dışında Bernauer Strasse’deki Reichstag ve Berlin Duvarı Anıtı’na da ücretsiz giriş yapabilirsiniz.

Yaz aylarında Berlin’deyseniz , 600 dönümlük yeşil alana sahip devasa Tiergarten parkına gitmemezlik yapmayın. Ya da sahilde öğleden sonra bir şeyler yapmak isterseniz, şehrin güneybatısında kalan plajı Strandbad Wannsee’ye gidebilirsiniz. (Şehir merkezine 15-20 dakika uzaklıkta bulunuyor.)

Ayrıca nisan ve eylül ayları arasında müze adası tarafında Spree Nehri boyunca uzanan plaj barı Strandbar Mitte var.

ŞEHRİN EN İYİ MANZARALARINDAN BİRİ: The Reichstag

a48.png

Berlin’deki en iyi manzaralardan biri  Reichstag parlamento binasının tepesindeki cam kubbededir . Giriş ücretsiz ama Bundestag’ın web sitesinden veya Scheidemann Strasse’deki ofisten rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Normalde her gün sabah 8’den gece yarısına kadar açık. (Son giriş saati 10: 00) Ancak hava kötü olduğunda veya parlamentoda toplantı olduğunda kapalı olabilir.

Berlin’de ziyaret etmek için başka bir tarihi yer ise Parlamentonun oturduğu Reichtag’tır. Kentin siyasi şeffaflığını temsil eden cam bir kubbe var. Reichstag sadece Alman Hükümeti’ne değil, aynı zamanda dünyanın en etkileyici cam kubbelerinden birine ev sahipliği yapıyor.

  • Giriş ücretsiz. Ama rezervasyon lazım.
  • Geçerli fotoğraflı kimliğinizi getirin!

Eğer önceden rezervasyon yaptırmadıysanız, sabah erkenden gidin.

Topography of Teror 

a24.png

İkinci Dünya Savaşı ve Berlin Duvarı ile ilgileniyorsanız, tarihteki her iki önemli işaretin detaylı zaman çizelgesini inceleyeceğiniz Terörün Topografyası Müzesi’ni ziyaret edin.

Nazi Almanya’sının gizli polis teşkilatı binasının bulunduğu ve müttefik kuvvetlerce yıkılan yere yapılmış bu müzede; o döneme ait bir yığın mektuplar, gazete küpürleri, belgeler göreceksiniz. Tarih tarih, her detayıyla kronolojij olarak yer aldığından size o günleri anlatacak. Gördüğünüzde olayların boyutunu anlayıp hissedebiliyorsunuz.

a25.png

Tabii ki bir rehberle gezmeniz veya iyi İngilizce veya Almanca bilmeniz bu müzeyi anlamanıza yardımcı olacaktır. Hemen önünde de Berlin Duvarının bir kısmı yer alıyor.

Checkpoint Charlie

a20.png

Berlin’in olmazsa olmaz aktivitesi Checkpoint Charlie. Batı ve Doğu Berlin arasındaki geçiş noktası olan Checkpoint Charlie, Ekim 1961’de Amerikan ve Sovyet tanklarının karşı karşıya durduğu ve bu tarihten 1990’a dek, üçüncü ittifak geçiş noktası olarak kullanılıyordu. Checkpoint Charlie, Berlin Duvarı’nın zamanında Doğu ve Batı Almanya arasındaki en ünlü geçiş noktasıydı. Günümüzde, o günlerin izleri belge ve objelerle bu noktada sergileniyor. Kısacası bu geçiş noktasını turistik bir aktiviteye çevirmişler. Bu askerlerle esprili hatıra fotoğrafı çekilmek için de para ödüyorsunuz pek tabi.

Konzert Haus

a83.png

Şehrin dünyaca ünlü kültür ve sanatından bazılarını bulmak isterseniz, dünyanın en iyi bale, opera ve Alman müzik ve tiyatrolarının yapıldığı Konzert Haus’a alalım sizi. Etkinlikler hakkında bilgi alıp, rezervasyon yapmak için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.

https://www.konzerthaus.de/de/programm/konzert-zur-saisoneroffnung/3070?gclid=EAIaIQobChMI6bWgsPG-3AIVA-WaCh0AoQjyEAAYASAAEgLx8_D_BwE

East Side Gallery

a60.png

Özgürlük için uluslararası bir anıt olarak ön plana çıkan Berlin Duvarı’nın bu muazzam kısmı, Thierry Noir’in renkli bazı kafaları da dahil olmak üzere tüm dünyadaki sanatçılardan 100’den fazla farklı resmin sergilendiği boydan boya bir duvar…

a66.png

East Side Gallery, 1316 metrelik bir galeri. Burada fotoğrafı olmayanı döverler efendim!

Hemen bir ek bilgi vereyim, gençlerin merdivenlerde bir şeyler içerek manzaranın tadını çıkardığını göreceksiniz, bence geri kalmayın hemen çömün yere ! Biz o kadar çok yorulmuştuk ki neredeyse burada uyukluyorduk 🙂 Ama siz uyumayı bırakın, hemen oradan  biranızı kapın gups gups yudumlayarak manzaranın keyfini çıkartın derim! 🙂

Berlin Zoo

Almanya’daki en eski ulusal hayvanat bahçesi. Ayrıca Avrupa’nın da en büyüğü. Berlin Hayvanat Bahçesi, dünyadaki nesli tükenmekte olan hayvan türlerini yeniden tanıtmak, korumak için de yardımcı oluyor. Tüm hayvanlara doğal ortam yaratılmaya çalışılmış. Temizlik üst düzeyde.

Berlin Cathedral

a10.png

Müzeler Adası’nda yer alan Berlin Katedrali, ziyaret etmek için mükemmel bir yer. Büyük geçmişi ve inanılmaz mimarisiyle göz kamaştırıyor.

Berlin Katedrali olarak da bilinen Berliner Dom, 1905 yılında biten, neo-rönesans mimarisi ile nefes kesici bir manzaraya sahip. Şehrin inanılmaz görüntüsü için katedralin tepesine de muhakkak çıkmalısınız!

Brandenburg Gate

a41.png

Berlin’den dönerken aldığım magnetlerde bir Brandenburg var bir de Berliner Dom! Brandenburg Gate, Almanya’nın görülmeye değer yerlerinden biri ve şüphesiz siz de görmek isteyeceksiniz. Eski bir şehir kapısı olan Brandenburg, yaklaşık 250 yıl önce yeniden inşa edilmiş ve halen bugün gururla ayakta duruyor.

a38.png

Doğu ve Batı Berlin arasındaki ayrımın sembolü ve muhtemelen kentin en önemli simgelerinden biri. Bu tarihi yeri ve getirdiği fotoğraf fırsatlarını kaçırmayın derim. 🙂 Pek tabi boş bulmak için sabahın erken saatlerinde uğramanızı öneririm.

Holocaust Anıtı

a31.png

Beni en çok etkileyen yerlerden biri de burası. Öldürülen Yahudi Avrupalıların anısına yapılmış bir anıt mezar. 19.000 m² büyüklüğündeki yapı 2,711 anıt mezardan oluşuyor. Ancak lütfen bu anıta saygı gösterin. Üzerine tırmanan, atlayıp, zıplayan insanlar görüp sinir olmamak elde değil.

a28.png

Alexander Platz ve TV kulesi

a15.png

Benim en sevmediğim kısma geldik. Almanya’nın en ünlü şehir meydanı 368 metre yüksekliğindeki Fernsehturm TV kulesi burada. Kentin muhteşem manzaralarını görmek için kulenin gözlem güvertesini ziyaret edebilirsiniz. Ben çıkmadım. (Kulesini şehrin her yerinden de görebilirsiniz.)

Bit pazarından alışveriş yapın!

a73.png

Berlin’de çokça bit pazarı var. Türünün en popüler örneklerinden biri de: Maurerpark! Her pazar günü açık. Kıyafetler, ayakkabılar, çantalar, mücevherat, antika mobilyalar, bisiklet her şeyi bulabilirsiniz. Mauerpark’a mutlaka uğramalısınız. Ayrıca biranızı alıp yeşilliklere yayılmak için de muazzam konumdur. Öyle huzurludur ki ne dert kalır, ne de tasa.

MÜZELER ve GALERİLER

a11.png

Berlin’in Müzeler Adası,  Spree nehri üzerindeki adanın Kuzey bölümündeki yaklaşık 1 kilometrekarelik bir alanı kaplıyor. 1830 ve 1930 arasında inşa edilen 5 müzeye ev sahipliği yapıyor ve bu 5 müze de UNESCO Dünya Mirası listesinde. Eski Müze (Altes Museum), Yeni Müze (Neues Museum), Eski Ulusal Sanat Galerisi (Alte Nationalgalerie), Bode Müzesi (Bode-Museum) ve Bergama Müzesi (Pergamonmuseum).

Şayet tüm müzeleri gezmek istiyorum diyorsanız Pazartesi dışında herhangi bir gün gitmeniz gerek. Pazartesi günleri çoğu kapalı oluyor.

Ya da akşam 8’e kadar müze gezmek istiyorum diyorsanız; müze gecesine, yani perşembe gününe denk getirmelisiniz.

Bergama Müzesi (Pergamonmuseum): Klasik Antik Çağ, Antik Yakın Doğu ve İslam Sanatı bölümlerinden oluşan Bergama Müzesi (Pergamonmuseum), Müzeler Adası’nda yer alan ve yılda yaklaşık bir milyon ziyaretçisi bulunan Almanya’nın en değerli sanat müzesi.

a12.png

Altes Müzesi: Prusya Kraliyet Ailesi sanat koleksiyonunu sergilemek amacıyla Neo-Klasik mimari stilde inşa edilen Eski Müze (Altes Museum), 1904’ten bu yana Yunan, Etrüsk ve Roma sanat ve kültürünü tanıtan sürekli sergilerle birlikte, değerli bir antik eserler koleksiyonunu barındırıyor.

Bode Müzesi: Müzeler Adası’nda tarihi koruma altındaki binasında hizmet veren Bode Müzesi (Bode Museum), Bizans sanatı ve antik heykellerin sergilendiği tarih ve arkeoloji müzesi. İkinci Dünya Savaşı’nda hasar görmüşse de binası halen çok ihtişamlı ve estetik.

Neues Museum (Yeni Müze): Berlin Katedrali’nin yanında yer alan, mekânsal ve içerik açısından üç koleksiyona ait birbirleriyle ilintili eserleri bütünleştiren Yeni Müze’de, Mısır Müzesi ve Papirüs Koleksiyonu, Prehistorya ve Eski Çağ Tarihi ve Antik Eserler Koleksiyonu bulunuyor.

Yahudi Müzesi: İki bin yıllık Alman Yahudileri anısına adanan Yahudi Müzesi (Jüdisches Museum Berlin), iki yapıdan oluşuyor. 2001’de açılan müze, Almanya’daki Yahudilerin sosyal, politik ve kültürel tarihini sunan ve aynı zamanda savaş sonrası soykırım yankılarını da içeren ilk müze olma özelliğine sahip.

Charlottenburg Sarayı: On yedi ila yirminci yüzyıllar arasındaki Hochenzollern kraliyet kültürünün sergilendiği Charlottenburg Sarayı, Berlin’in en büyük sarayı olma unvanına sahip. Görkemli bir bahçeye sahip olan saray sınırları içerisinde, Yeni Köşk, Belvedere ve Kraliçe Luise’nin mezarının bulunduğu anıt mezar ve tiyatro bulunuyor.

Çağdaş Sanat Müzesi: Hamburger Bahnhof olarak anılan bölgede yer alan Berlin Çağdaş Sanat Müzesi, Ulusal Galeri’nin çağdaş sanatlara ayırdığı daimi sergi mekânı. Berlin’in Devlet Müzeleri’nden gelen sergi objeleri, Erich Marx’ın Berlin Özel Koleksiyonu ve Friedrich Christian Flick Koleksiyonu’nun en nadide eserlerinden oluşan bir koleksiyona sahip.

Deutsches Historisches Museum (Alman Tarih Müzesi): Müzeler Adası’ndan Palace Bridge’i yürüyerek geçtiğinizde hemen önünüze çıkan Alman Tarih Müzesi, ihtişamlı Barok tarzı mimarisiyle salınıyor. Kronolojik olarak planlanmış bir turla gezebileceğiniz müzede, 2000 yıllık Alman tarihi Avrupa bağlamında sunuluyor. 8000’den fazla eşsiz parçanın sergileniyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s