Fotoğraflarımı nasıl düzenliyorum?

detay.gif

‘’Fotoğraflarınızı nasıl yapıyorsunuz?’’, ‘’Bu tarz efektleri nasıl oluşturuyorsunuz?’’ gibi sorular gün geçtikçe, Everest dağına ulaşmak üzereyken hemen bir ulusa sesleniş konuşması hazırlayalım dedik! Meğersem fotoğraf işine ne çok meraklıymışız yahu! 🙂

Çoğu blog sayfasında ya da bu tarz işlerle haşir neşir olanların yaptığı goygoyu yapıp, sizlere kullanmış olduğum filtreleri satma gibi bir girişimim olmayacak başta bunu söyleyebilirim. 🙂 Ya da olsa mı ? jhagsdhjag

Keyfigüzergah yaklaşık 1 buçuk senedir var, ve işin mutfağında çalışan Noyan, yeteneklerini Keyfigüzergah için yeni yeni kulanmaya başladı ve bana öğrettiği pek güzel şeyler oluyor.. Kendisi tasarımcı olduğundan dolayı, program bilgisi de profesyonel seviyesinde (eee bırak da olsun adam bu işi yapıyor..) ancak beyimiz yoğun olduğundan ve darlamalarımdan sonra  bana bir parça öğretti de bir yararı dokundu! (ahaha neyse şaka tabi.)

Efendim illa ki profesyonel olmanız mı gerekiyor? HAYIR ASLA! He tabi bunu ŞAHANELER yaratıyormuşcasına gösterenler de oldu ve siz de insanlara vaooovvv gözüyle baktınız. Ama tabi olması gereken şeylerin başında, ilgi-alaka ve programları bolca kurcalamak gerekiyor eee tabi fotoğraf çekme tekniklerini de lütfen en başa altın harflerle yazalım. 

Ayrıca şunu belirtmek isterim, bu yazı ”Biz harika fotoğraf çekiyoruz! ya da ”Harika fotoğraflar düzenliyoruz!” egosundan çok uzaklarda… Asla öyle bir düşüncemiz yok! Profesyonel anlamda bu işlerin içinde olan kişiler olsak da ”sadece bir şeyler üretiyoruz.” olarak gördüğümüzü bilmeminizi isterim! 

Neyse çok fazla dallandırmadan soru cevap olarak bakalım şu ‘Fotoğraflarımı nasıl düzenliyorum?’ hadisesine…

Fotoğraflarını hangi programla düzenliyorum?

program.png

Ligtroom + Vsco programlarını kullarak fotoğraflarımı düzenliyorum. Aslında bunu son 1 aydır yapmaya başladım, ne yalan söyleyeyim daha önce üşeniyordum. 🙂

Lightroom ve Vsco mu? Onlar da ne?

Fotoğraflarda sizin o çok beğendiğiniz ve görseli etkileyici kılan en önemli adım tabii ki Lightroom olacaktır!

Lightroom, Adobe ailesinin özellikle fotoğrafçıların vazgeçilmez düzenleme programı. Bu program, Photoshop üzerinden uzun uğraşlar sonucu oluşturacağınız fotoğraf düzenlemesini, tek bir tıkla oluşturmanızı sağlıyor.

Dijital fotoğrafları düzenlemek için müthişli bir program. Eğer hakkıyla kullanılırsa en vasat, en bitik, en ölü fotoğrafı bile adam eder. Hazır efektler satın alıp kullanabilir ya da benim yaptığım gibi kendi efektinizi kendiniz yaratabilirsiniz.

Hazır efektlere nasıl mı ulaşacaksınız? Ahhh dostlar, Google amcaya ”free lightroom presets” yazıyorsunuz ve 8764308745 tane karşınıza çıkıyor. 🙂 Başlangıç olarak iyi bir yol olduğunu söyleyebilirim. Üzerinde oynama yaparak kendi zevkinize göre bir şeyler oluşturabilirsiniz.

İster PC de, ister telefonunuzda düzenlemenize imkan veriyor. Ancak önerim başlangıçta masaüstünde bu işi çözün, mobil uygulaması size başta programı öğretme konusunda yeterli gelmez.

Bilgisayarınız için, tüm Adobe programlarında olduğu gibi bu program da elbette ki ücretli ancak bir takım yöntemlerle ücretsiz hale getirebiliyorsunuz. ( nasıl bulacağınızı da ben söylemeyim artık size, sonra alır götürürler beni valla…)

Mobil uygulamasını, ben daha çok PC de hazırlamış olduğum kendi efektlerimi uygulamak için kullanıyorum ve geriye sadece ufak tefek dokunuşlar yapmak kalıyor. Bu programın hakkını, kesinlikle bilgisayar karşısına geçerek verirsiniz benden söylemesi.

BF3.png

Vsco’ya gelecek olursak, sevdiğim ve artık onsuz bir hayat düşünemediğim fotoğraf düzenleme uygulaması. Lightroom’da düzenlediğim fotoğraf üzerine Vsco ile cila yapınca tadından yenmiyor. Vsco, esasen ücretsiz bir uygulama ama içerisinde ücretli pek çok filtre mevcut. ‘Sadece Vsco yeterli olur mu?’ derseniz ise bu tamamen sizin beklentinize alakalı derim. Çünkü her iki programın size verdikleri farklı 🙂

Fotoğraflarımı hazırlarken hangi yolları izliyorum?

Öncelikle Lightroom’da PC üzerinde kendi kendime deneme-yanılma yöntemiyle bulduğum filtrem var. Bu filtrenin daha koyu ve daha açık olmak üzere 2 ayrı versiyonu var.

Lightroom’u telefonuma da kurdum. Kendi filtremi de kaydettim. Presets, hali hazırda duruyor. Böylelikle hızlıca her fotoğrafa altın vuruşu yapıyorum.

BF4.png

Uyguladığım fotoğrafımı Vsco’ya atıp, beğendiğim ve genel olarak kullandığım filtreleri kullanıyorum. Burada kullandığım efekti genel olarak  %50 olarak ayarlıyor ve duruma göre doygunluğa ufak dokunuşlar yapıyorum.

Program ya da uygulamaya sahip olursak hemen yapabilecek miyiz?

Hayır! Zaten asıl sorun da bu. Gelen sorular ”Hangi programda yapıyorsunuz?” oluyor ancak cevabı aldıktan sonra acaba kaç kişi bu programların ya da uygulamaların karşınsa geçip zaman harcıyor merak ediyorum. 🙂 Çoğu kişi, elimizde bir değnek olduğunu ve onu dokundurarak güzel fotoğraflara ulaştığımızı sanıyor… Yanılıyor muyum?

İşin içine fotoğraf tekniği, program bilgisi gibi pek çok bilgi giriyor. Her şeyden önce bu yazı da bolca yazdığım gibi emek, vakit harcama ve geriye sizin göz zevkiniz…

Nasıl İlerlemeliyiz? Ne öneriyoruz…

Öncelikle program ya da uygulama artık ne ise bolca vakit geçirmeniz gerekiyor. Burada ders verme gibi bir duruma girecek değilim haddimize de değil ama Youtube üzerinden pek çok ders anlatımına ulaşabilirsiniz. Özellikle yabancı kaynaklar epey verimli oluyor. Eğer gerçekten uğraşır, zaman harcarım diyorsanız Youtube üzerinden pek çok kaynağa ulaşabilirsiniz.

Aslında fotoğraf ve fotoğrafçılığın apayrı bir sanat dalı olduğunu asla es geçmeyin ve bu konuda yine kaynakları karıştırmayı ihmal etmeyin derim. Doğru kompozisyon yaratmak, doğru açıdan fotoğraflamak, ışık vs vs bir çok etken fotoğraflarınızın güzel çıkmasını sağlayacaktır. Zaten asıl hadise de bu. Geri kalan programlar işin hep illüzyon kısmı.

BEFORE2.png

Ne kadar çok bu alanla haşır neşir olursanız, o kadar çok öğrenebiliyorsunuz. Fotoğraf alanında ezbere bilgiye asla yer yok. İşin tekniğini bilsek de pratik yapmadığımız zaman hamlanıyoruz. Bunu rahatlıkla söyleyebilirim. O yüzden ne kadar çok emek harcarsanız o kadar çok faydasını görürsünüz.

Çekim Ekipmanı

Açıkcası günümüzde teknoloji o kadar ilerledi ki elimizde ki son model telefonlar ile kötü fotoğraf çekmek epey zor.

Ama tabi daha da iyi şeyler yapmak isterseniz piyasada pek çok seçenek mevcut. Biz biraz eski olsada lensini çok sevdiğimiz Nikon D80 kullanıyoruz. Şimdilik işimizi görüyor.. görmek zorunda çünkü hayat çok pahalı. 🙂 Açıkcası telefonlar çok daha pratik bir hal aldığı için işimizi daha çok o görüyor diyebiliriz. Telefon olarak ise; iPhone 8 Plus kullanıyoruz.

Evet efendim, bundan sonra bana ”Hangi programı kullanıyorsunuz?” dediğiniz işte bu yazıyı size gönderiyor olacağım. Darılmaca gücenmece yok. Çünkü bu iş sadece programla olacak bir iş değil. 🙂

Lütfen ilginiz var ise emek harcayın, uygulayın ve görün. Eğer sorun olursa bu yazı altına yazın ki başkalarıda faydalansın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s