SARAYBOSNA’DA GEZİLECEK YERLER

UMUT TÜNELİ 

Umut Tüneli, savaş sırasında 300.000’den fazla Saraybosna’lının hayatta kalmasını sağladı. Diğer tüm alanlar güvensizdi ve Sırp ordusu tarafından işgal edilmişti.

Karşılıklı olarak iki tarafın kazması sonucunda dört ay dört günde inşa edildi. İki tarafın da kazıcılarının havalimanı pistinin altında buluşmasıyla inşaat 30 Eylül 1993’te tamamlandı.

Bu tünel 720 metre uzunluğunda ve 1,5 ila 1,8 metre yüksekliğinde.

Büyük grupların tünelden geçmesi kimi zaman iki saati buluyor ve günde ortalama 4000 kişi geçiyormuş.

Savaştan sonra tünel ziyaretçileri açıldı. Şimdi dünyanın 4 bir yanından turist Avrupa’nın ortasında yaşanan bu acıya tanıklık ediyor…

LATİN KÖPRÜSÜ

IMG_2684 (1).jpg

Milyatska nehri üzerindeki tarihi Osmanlı köprülerinden biri olan Latin Köprüsü, 1914’te köprünün kuzey ucunda gerçekleşen suikast nedeniyle Yugoslavya döneminde Bosnalı Sırp suikastçıya atfen “Gavrilo Princip Köprüsü” olarak adlandırılmıştı.

Bosna Sancağı menşeli 1541 tarihli bir vesikada, şehirde günümüze ulaşan en eski köprülerden biri olan Latin Köprüsü’nün bugün olduğu noktada Sirmerd’in oğlu derici Hüseyin tarafından inşa edildiğinden bahsediliyor.

1565 tarihli bir mahkeme vesikasında ise tahta köprünün Saraybosna’nın seçkin sakinlerinden Ali Ayni Bey tarafından taşlarla tekrar inşa edildiği kaydediliyor. Kayıtlara göre 1791’de selden zarar gören köprü, Saraybosnalı tüccar Abullah Aga Briga tarafından restore edildi.


SONSUZ ATEŞ ‘VJECNA VATRA’

IMG_3020.jpg

Tito Caddesi ve Ferhadija Caddesi’nin kesişim noktasında bulunan bir anıttır. Sonsuz Ateş, ilk defa İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybedenlerin anısına 6 Nisan 1946 tarihinde yanmıştır ve sonsuza kadar da yanacaktır.


BAŞÇARŞI

IMG_0178 (2).jpg

Başçarşı, Bosna-Hersek’in başkenti Saraybosna’nın tam merkezinde yer alıyor. Avrupa’nın ortası ama meşhur bir Osmanlı çarşısı.

Burada Gazi Hüsrev Bey’in yaptırdığı camiler, medreseler, hanlar bulunuyor. Bunun dışında çeşitli otantik eşyalar satan dizi dizi dükkanlar.

Hep kalabalık hep hareketli. Burada kendinizi hiç yabancı hissetmeyeceksiniz.

Zaten marketler, bakkallar ya acaba sahibi Türk mü diye düşündürüyor. Merhaba diye daldım birkaç dükkana ama yanılmışım! 😀


BAŞÇARŞI SEBİLİ

IMG_2694.jpg

Önü her daim kalabalık. Herkes fotoğraf çekme yarışında. Başçarşının tam göbeğinde duruyor. İnanışa göre bu çeşmeden su içen mutlaka Bosna’ya geri dönüyormuş… 🙂


KAZANCILAR SOKAĞI ‘KAZANDZİLUK’

Başçarşı’nın girişinde Sebil’e yakın bir sokak. Sokakta bir çok antikacı, hediyelik eşya ve el yapımı ürünler satan dükkan bulabilirsiniz. Sokak adını yine sokakta bulunan bakır ürünleri yapan kazancılardan almış.


GAZİ HÜSREV BEY CAMİİ

IMG_0127.jpg

Gazi Hüsrev Bey Camii, Bey Camii olarak da bilinir, Saraybosna, Başçarşı civarında bulunur, Osmanlı mimarisinin en göze çarpan eserlerinden biri.


GAZİ HÜSREV BEY MEDRESESİ

Gazi Hüsrev Bey Medresesi, Osmanlı zamanında okul olarak kullanılmış ve kurulduğu dönemde 50.000 kitap kapasitelik kütüphaneye de sahipmiş. 16. yüzyılda inşa edilmiş ve Kurşunlu Medrese olarak da adlandırılan yer Başçarşı yer alıyor.


SAAT KULESİ

Saat Kulesi, Başçarşı’da yer alan bir diğer önemli yapı. Gazi Hüsrev Bey tarafından, namaz vakitlerinin anlaşılabilmesi amacıyla yaptırılmış ve ay takvimine göre çalışıyor.


FERHADİYE CADDESİ

IMG_2658 (1).jpg

Basçarşının hemen devamında şirin bir cadde. Bu cadde tamamen trafiğe kapalı. Alışveriş için dükkanlar, cafeler, publar ve minik restaurantlar bulunuyor.


GAZİ HÜSREV BEY KÜTÜPHANESİ

1537 yılında yapılan, Gazi Hüsrev Bey Kütüphanesi, Boşnakça, Arapça, Farsça ve diğer dillerde yazılmış değerli elyazmalarına sahip. 800 yıldan daha eski ender eserler bulunmakta.


MİLLİ KÜTÜPHANE ‘VIJECNICA’IMG_2728.jpg

1992 Ağustos’unda Sırplarca içindeki 2 milyon kitap, dergi ve belgeyle birlikte yakılan milli kütüphanenin yaralı ama Türk mimarisiyle günümüzdeki bu görüntüsüyle inşa edilen Saraybosna’nın dünyaca ünlü binası.


MORİÇA HAN

17. yüzyılın başlarında yapılan ve şu an Saraybosna’da halen kullanılan tek handır. İçeride İran’dan geldiğini duyduğum çeşitli ürünler satılıyor. Han biraz küçük. Kapısından girdiğiniz anda kendinizi Bursa’daki hanlardan birinde hissediyorsunuz.


GAZİ HÜSREV BEY KAPALI ÇARŞISI

IMG_2693.jpg

Burası ise küçük bir kapalı çarşı adeta. Hatta geçenlerde eşimle fotoğraflara bakıyorduk. Burası Saraybosna diyorum o İstanbul diyor. Öyle benziyoruz ki…

Han 1551’te yapılmış, 1697’te çıkan yangın sonrasında yeniden restore edilmiş. Halen Gazi Hüsrev Bey Vakfı’nın malı olan Moriça Han’da, çeşitli kafelerin yanı sıra otantik kilim vb. eşyalar satan dükkânlar bulunuyor. Hediyelik ürünler için ya da siz de benim gibi sadece bir göz atmak için bir tur atabilirsiniz…

IMG_2550.jpg


İSA’NIN KALBİ KATEDRALİ ‘KATEDRALA SRCA ISISOVA’

IMG_2569.jpg

Katedral, şehrin en merkezi noktalarından birinde Ferhadija caddesi üzerinde bulunuyor. Neo gotik tarzda inşa edilen katedral gece-gündüz harika görünüyor.

IMG_3031.jpg


ALIJA İZZETBEGOVİÇ’İN ÖZGÜRLÜK PARKI ‘TRG OSLOBODENJA ALIJA IZETBEGOVIC’

IMG_0226.jpgKüçük bir park. Dikkat çeken ise zemindeki siyah beyaz karolar. Burada şehrin tonton amcaları düzenli olarak satranç oynuyor. Size de izleyip fotoğraflamak kalıyor…


 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s