ÇEK CUMHURİYETİ

Adı ilk önce ‘Çekoslovakya’ olan, sonralari Slovakya’nın 1 ocak 1993’te ayrılmasıyla değişen başkenti Prag olan Avrupa ülkesi.

Çek Cumhuriyeti Orta Avrupa’da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Kuzeyinde Polonya, batı ve kuzeybatısında Almanya, güneyinde Avusturya ve doğusunda Slovakya yer alır.

Prag’ın takma adları, “altın şehir”, “Doksanların Sol Bankası”, “şehirlerin anası” ve “Avrupanın kalbi” gibi isimlerdir. 1992’den beri Prag’ın tarihi merkezi, UNESCO’nun listesinde yer almaktadır.

Prag’ın bir özelliği de 2. Dünya savaşında pek zarar görmemiş olmasıdır. Onun için birçok eski ev ve tarihi yerler vardır. Bu yerler arasında St. Vitus Katedrali de yer alır.

Kasım 1989’da Çekoslovakya Kadife Devrimi adı verilen kansız bir devrimle demokrasiye dönüş yaptı.1 Ocak 1993 tarihinde ülke barışçı bir biçimde Çek Cumhuriyeti ve Slovakya olmak üzere iki ülkeye ayrıldı.

Çek Cumhuriyeti’nin para birimi Çek Korunasıdır. (CZK / Kč).

1918’te Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’ndan, 1993’te ise Çekoslovakya Birliği’nden ayrılmış olan Çek Cumhuriyeti, 2004’ten beri Avrupa Birliği üyesidir.

Konum olarak ise çok özel bir yere sahip olup, Avrupa’nın tam göbeğinde yer alır.

2016 yılındaki Küresel Barış Endeksi, yerli ve yabancı uyuşmazlıkların yanı sıra suç oranının düşük olması nedeniyle Çek Cumhuriyeti Dünyanın en güvenli 6. ülkesidir.

Çek Cumhuriyeti dünyanın en az dindar nüfusundan biridir. Ve nüfusun  yalnızca %19’u Tanrıya inanmaktadır.

Turizm, Çek Cumhuriyeti’nde büyük bir sektördür. 12 UNESCO anıtı ve yüzlerce yıllık anıt, bina, kuleler, köprüler ve ziyaret edilecek ;hayran kalacağanız kalelerle etkileyici bir mimari mirasa sahiptir.

Çek Cumhuriyeti  Dünya çapında en hızlı internetini kullanan ilk on ülkesinde yer almaktadır.

1348’de kurulan Charles Üniversitesi, Dünyada’ki en eski üniversitelerinden  biridir. 2006 Dünya Üniversiteler sıralamasına göre, Charles Üniversitesi, Doğu Avrupa’nın en önde gelen üniversitesidir.