PRAG’DA NERELERİ GEZELİM?

p1.jpg

Öncelikle şunu belirteyim; ben çalışan biriyim ve tabii ki eşim de öyle. Bu sebeple Prag’ı haftasonu kaçamağı olarak ayarladık. Bir de Pazartesini kattık. 🙂

Prag seyahatimiz kısa ama dopdoluydu. Müzelerin hepsini gezecek fırsatım olmadı ama size mutlaka tavsiye edeceğim adres çok…

Prag eski ve yeni kent merkezi olarak ikiye ayrılıyor. Şehrin ortasından Vltava Nehri geçiyor.

p2.jpg

Prag’da semt mantığı yok. Bunun yerine; Praha 1 ….. Praha 20 olarak bölgelere ayrılmış halde.

Otel seçerken bu bölgelere dikkat etmeniz lazım. Praha 4’e kadar yürünebilecek iyi diyebileceğimiz konum demek. Ama tercihiniz Praha 1 olursa çok şahane olur!

ESKİ ŞEHİR MEYDANI / OLD TOWN – Staromestske Namesti

p4.jpg

Prag’ın Eski Kenti, şehrin kalbi işte burası! Allahım Orta Çağ’ı yaşıyorum…

12. yüzyıldan beri el değmemiş halde. Romanesk’ten Art Nouveau’ya kadar uzanan stiller göze dırş dırş çarpıyor.

En önemli turistik yerler, meydanın ortasındaki Jan Hus heykeli, Old Town Hall, Astronomik Saat Kulesi ve Tyn Kilisesi.

p5.jpg

p9.jpg

Bu meydan restoranlar, müzisyenler, satıcılarla dolu ve onun inanılmaz bir atmosfere sahip!

Buranın çevresindeki ara sokaklarda kaybolmak, oturup bir şeyler içmek aşırı keyifli.


OLD TOWN HALL TOWER

1338’de kurulan Prag Eski Belediye Sarayı.

 • Adres: Staromestske Namesti 1Prag 110 00, Çekya
 • Giriş ücreti: 250 CZK – 44 TL
 • Açık olduğu saatler: 09:00-22:00

ASTRONOMİK SAAT KULESİ / Astronomical clock

Tam bir turist aktivitesi ile karşınızdayız. Efendim ‘Astronomik Saat’ 15.yy sonlarinda Charles Üniversitesi’nde profesör olan Hunus usta tarafından yapılmış.

p10.jpg

Astronomik Saat, 12 saat dilimini ve 12 burcun sembollerini taşıyor. Mekanik performansı izlemek için her saat başı orada olman yeterli.

İnanışa göre dört tehdidi sembolize ediyormuş. Kum saati taşıyan çan ölümü, elinde para keseleri olan figürler açgözlülüğü, kendi görüntüsüne hayran kibri, hareketli figürler ise Felsefe, Din, Astronomi ve Tarih’i

“Vay BE! Harika! Uuuuu!” gibi tepkiler veremiyorsun tabi. İlginç denecek bir olayı yok. 15. yüzyılda inşa edilen bu saat, sadece kentin en popüler cazibe merkezlerinden biri.

İtiraf etmeliyim ki gündüz denk geldiğimde “hımm iyi güzel…” deyip geçiştirdiğim bu gösteriye bir de akşam denk geldim. Bu kez epey etkilendim. Çünkü yandaki belediye binasının camlarından çıkan sanatçılar ufak bir müzik şöleni yaşattılar. Tüm halk eğlenceli dakikalara dans ederek eşlik etti. Söylemeliyim ki bu tamamen Noel jestlerinden biriydi. Bu gösteriye denk gelmeniz pek mümkün değil.

 • Giriş ücreti: Tam bilet 110 CZK – 19 TL, indirimli bilet 70 CZK  – 12 TL
 • Adres: Staromestske Namesti 1Prag 110 00, Çekya
 • Ziyaret saatleri:  09:00 – 22:00

Tyn Kilisesi ( Church of Our Lady Before Tyn – Chrám Matky Boží před Týnem )

İşte Eski Şehir Meydanı’ndaki en önemli yapılardan biri daha! Meydanda görüntüsüyle oldukça dikkat çekiyor.

p11.jpgGotik tarzda 14 yüzyılda başlanıp 16. yüzyılda tamamlanan ve 80 m. lik masalımsı kuleleriyle, Disney’in logosundaki şatoya ilham olduğu söyleniyor.

 • Adres: Staroměstské nám., 110 00 Staré Město, Çekya

Aziz Nikolas Kilisesi ( St. Nicholas’ Church – Chram Svateho Mikulase ) 

Barok tarzı mimariye sahip olan Aziz Nicholas, diğer kliseleri göre daha sade gözükse de içerisi zarif detaylarla süslü. Eski Şehir Meydanında bulunan kilise 1732-1737 arasında yapılmış, günümüzde konser ve etkinlik salonu olarak da kullanılmakta. Bilet fiyatları ise yaklaşık 250 CZK yani 44 TL gibi bir ücrete denk geliyor.

 • Detaylı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilrsiniz. 
 • Giriş ücreti: 70 CZK / 12 TL
 • Adres:  Parízská Street | Old Town SquarePrag, Çekya

CHARLES KÖPRÜSÜ / Karluv Most

1357 yılında inşa edilen bu dünyanın en eski köprülerinden biri. Köprü boyunca sokak sanatçıları, müzisyenler, dansçılar ve diğer şovmenlerle karşılaşacaksınız.

p7.jpg

Bu köprünün hikayesi ise epey heyecan verici doğrusu. Karl köprüsü yapılmadan evvel aynı yerde bir başka köprü olan Judith Köprüsü 1300’lerin ortasında sel sonrasında yıkılıyor. İnşasına başlanacak köprünün yapımı için yıldızlardan yardım isteniyor. Şaka gibi değil mi? Yapıldığı dönemde yıldızlar, falcılar pek revaçtaymış. Falcılar bir gün krala der ki; Eğer 1357 yılının, 7. Ayının, 9. Günü sabah 5’i otuzbir geçe bu köprünün temelini atarsan hayırlı olur. Bu sayılar art arda dizildiğinde palindromik sayı 135797531, o dönemki astrologlar ve sayıbilimciler tarafından uğurlu olacağına inanılıyor. Adam ne yapacak tabii ki dosdoğru bu denilenleri uygulatıyor. Temel atılır ve beklenen olur. Zamanın en önemli, mimari yapıtı olarak imzasını atmış.

Köprü üzerindeki tüm heykeller birebir kopya. Orjinalleri ulusal müzede muhafaza edilmekte.

p20.jpg

Gün boyunca çok kalabalık olacağına emin olabilirsiniz bu yüzden; Charles Köprüsü’nü sabahın ilk ışıklarında keşfetmenizi tavsiye ederim.

 • Adres: Karlův most, 110 00 Praha 1, Çekya

VLTAVA NEHRİ

Çek Cumhuriyeti’nin en uzun nehri olan Vltava, Prag’ı eski şehir ve yeni şehir olarak ikiye ayırmaktadır. Uzunluğu 430 kilometre olan nehrin üzerinde bulunan birçok tarihi taş köprüden en meşhuru olan Charles Köprüsü ve nehrin kıyısındaki tarihi binalar ziyaretçiler için odak noktasıdır.

p21.jpg

Prag’da yapılacak en popüler aktivitelerden biri nehir turu. Nehirde, her yıl tekne turları yapılmaktadır. Hatta Vltava Nehri, Çek Cumhuriyeti’nin en önemli turizm kaynağıdır.


PRAG KALESİ ve ÇEVRESİ / Praque Castle

Guinness World Records’a göre, dünyanın en eski kalesi: 570m uzunluğunda, ortalama 128m genişliğinde ve yedi futbol sahasından daha büyük toplam alanı kapsıyor.

Aziz Vitus Katedrali, St. George Basilica’sı falan hep bu çevrede. Burayı gördükten sonra zaten yine aynı alanın içinde olan, Golden Lane denilen, minik evlerin olduğu, şimdilerde müze olarak gezilebilen yola mutlaka girin.

Prag Kalesi’ndeki en önemli yapılardan biri de St. Vitus Katedrali’dir. Yükseklik korkunuz yoksa ve şehri kuşbakışı görmek için hazırsanız katedralin tepesinde de tırmanabilirsiniz.

 • Farklı  giriş imkânı sağlayan iki tür bilet (her biri iki gün geçerli) var. İkinci ve Üçüncü Avludaki iki bilgi merkezinden ya da tüm ana mekanlara girişlerdeki bilet gişelerinden ya da internetten bilet satın alabilirsiniz.
 • Bilet fiyatları için buraya bakıp; “Vay anasını! Batsın bu dünya!” diyebilirsiniz: https://www.hrad.cz/en/prague-castle-for-visitors/tickets

Adres: 119 08 Prag 1, Çekya


ST. VITUS KATEDRALİ

Şu vitraylı camlara bak. Heybetli gotik tonozlar…İşte başka bir şehir ikonu olan; St Vitus Katedrali, benzersiz gotik mimarisiyle Prag’a gelen birçok ziyaretçinin favorisi.

1344 senesinde 4. Charles tarafından yaptırılmış, çeşitli eklentiler yapılarak ancak 1929 yılında tamamlanmış. Dile kolay 585 yıl ya! Muazzam bir yapı.!

p25.jpg

Japon turistler olmasa çok daha güzel. Fotoğraf çekerken hiç saygı, anlayış yok bu adamlarda. 2 saniye ya 2 saniye kardeşim. Yok abi gerçekten kibar ve düşünceli bir milletiz.

Charles, aynı zamanda kendi ismini taşıyan ‘Charles Köprüsü’nünde yapımını başlatarak yaşadığı şehre nesiller boyu kalacak bir güzellik daha armağan etmiş.

 • Giriş ücreti: Prag Kalesi Turu A & B biletleri ile giriş sağlanıyor. Tam bilet: 350 CZK – 62 TL (Eski Saray, Aziz George Bazilikası, Altın Yol, Aziz Vitus, Wenceslas, Adalbert Katedrali, Rosenberg Sarayı’nı da kapsamaktadır.)
 • Ulaşım: Hradcanska, Malostranska metro duraklarından metro ile ya da 22 numaralı otobüsü kullanın.
 • Adres: III. nádvoří 48/2, 119 01 Praha 1, Çekya

VYSEHRAD KALESİ

Vysehrad Kalesi, büyük bir kilise, mezarlık ve kentin panoramik manzaralarını içeriyor.

Vyšehrad Kalesi, Çek tarihinin 1000 yılı aşkın bir süredir kraliyet evi, dini merkezi ve askeri kalesi olarak önemli bir rol oynamış.

Prag’ın ana turistik bölümünden biraz uzakta bulunuyor ama buna kesinlikle değer. Gördükten sonra bana hak vereceğinize eminim!

 • Adres: V Pevnosti 159/5b, 128 00 Praha 2, Çekya

DANS EDEN EV / The Fred & Zinger House

p26.jpg

Dans Eden Ev Hollanda kökenli bir sigorta şirketi olan Nationale-Nederlanden’in Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’ın şehir merkezinde inşa ettirdiği binasına verilen takma isim aslında.

Binaya dans eden ev denilmesinin nedeni; dış cephesinin adeta dans edermişcesine dönüyor ve hareketli görünüyor olması.

Bina 2 adet insanın dans eden görüntüsü şeklinde inşa edilmiş. Dancing house Frank Gehry’in, Vlado Milunic ile birlikte çalıştığı dekonstrüktivist tarzda yapılmış bir yapı.

p27.jpg

II. Dünya savaşında yıkılan binanın yerine şehre bir yeni ikon kazandırmak için modern bir yapı yapılıyor…

Dans eden çift nerde kardeşim ben göremiyorum diyenler varsa; kafanızda daha iyi canlanması için, aşağıdaki videoya göz atabilirsiniz… Bana da sevgili bir takipçim atmıştı.

p29.jpg

Yeni barok mimarisi ile yapılan Dans Eden Ev, Prag’ın sembollerinden biri. Dört yılda yapılan bu binada günümüzde Celeste Restoran, La Perle de Prague ve seçkin firmaların ofisleri bulunmaktadır. Restoran dışındaki kısımları halka açık değildir.

 • Adres: Jiráskovo nám. 1981/6, 120 00 Nové Město, Çekya

JOHN LENON DUVARI / John Lenon Wall

Köprüden çıktığınızda, solda göreceksiniz. John Lennon’dan esinlenilmiş grafiti ve Beatles şarkılarının şarkı sözleri ile doldurmuş.
1980’lerde komünizmin sona ermesine doğru, öğrenciler mağduriyetlerini dile getirmek için bu duvarda John Lennon şarkı sözleri yazmaya başlamışlar.  Bugün, duvar sevgiyi ve barışı temsil ediyor. Turistler de üzerine yazıp, boyayabiliyor…

Şanslıysanız duvarın önünde John Lennon şarkılarını çalıp söyleyen müzisyene rastlayabilirsiniz. Kampa adasında görülmesi gereken yerlerden biri.

 • Adres: Velkoprevorske namesti | Mala StranaPrag 11800, Çekya

PETRIN TEPESİ

Biraz oksijen molasına ne dersiniz. Doyasıya manzara için sizi böyle alalım. Zirveye çıkış için bir fünikülerin bulunduğu, müthiş bir Prag manzarasına sahip Petrin Tepesi. Deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte bulunuyor.


PETRİN KULESİ

Eyfel Kulesi’nin küçük bir versiyonu olarak tanımlanabilecek, Petrin Tepesi’nde bulunan, 1891 yapımı, 63.5 metre uzunluğunda çelik kule. 299 basamak çıkarım diyorsanız; eşsizmanzaraya buyrun efendim… ( Havanın puslu olmadığı bir günü tercih edin)


Strahov Manastırı

Ülkedeki en büyük manastır kütüphanesi olup, 17. ve 18. yüzyıllardan kalma iki muhteşem barok salon bulunmaktadır.

Kapılardan bakabilirsiniz, maalesef salonlara giremezsiniz – ziyaretçilerin nefeslerinden kaynaklanan nem dalgalanmalarının, freskleri tehlikeye attığı tespit edilmiş.- bu sebeple kapılardan bakabiliyorsunuz.

 • Adres: Petřínské sady, 118 00 Praha 1
 • Ulaşım: 12, 20, 22, 23 numaralı otobüslerden biriyle Ujezd’e ve oradan da füniküler ile bu tepeye ulaşabilirsiniz

ESKİ YAHUDİ MAHALLESİ / Josefov

Yahudi sinagoglari, müzeleri, mezarlığı; Diğer yanda lüks ve modern mağazaları barındıran sokakları ile mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir bölge.

Vltava’nın sol kısmında yer alan bir yerleşim yeri. Yahudilerin 500 yıl boyunca etrafı duvarlarla çevrili şekilde yaşadıkları alandır. Burada tarihi ilginç bilgilere tanıklık edeceksiniz.

Eski mezarlığı, çok sayıda sinagogu, Yahudi restoranlar bulunuyor. Hatta bazı mağazalarda Yahudi eserlerle karşılaşıyorsunuz.

Burada gezilecek yerler: Bohemyalı Azize Agnes Manastırı, Eski yeni sinagog, Pinkas Sinagogu, İspanyol Sinagogu, Prag Eski Yahudi Mahallesi


YAHUDİ MÜZESİ  / Jewish Museum in Prague

En etkileyicilerinden birisi köprünün diğer ayağına yakın tarihi Yahudi Mahallesinde yer alan Yahudi Müzesi.

Müze eski Yahudi mezarlığı, meşhur İspanyol Sinagogu gibi tarihi yapıları bünyesinde barındırıyor. 1906 yılında kurulan müze Avrupa’daki en eski Yahudi müzelerinden biri olarak biliniyor.

Her bina farklı bir temaya sahiptir – birinde Yahudi gelenekleri ve kutsal eşyalar, diğerinde Prag’daki Yahudilerin tarihi ve bir başka cenaze töreni hakkında bilgi edineceksiniz.

Yalnızca Çekya değil tüm Avrupa’nın Yahudi tarihini deneyimleyebileceğiniz müzede 40 bin nesne ve 100 bin kitabı kapsayan Judaica koleksiyonu gibi bir çok farklı koleksiyon bulunuyor.

2. Dünya Savaşı sırasında 80 bin Prag Yahudisi savaş kurbanı oldukları için Naziler tarafından ellerinden alınan mallar üzerinde hak sahibi kimse kalmamıştı. Bu nedenle binlerce nesne şu anda müzede sergileniyor.

Bu tarihsel bilgi sizi üzebilir, ancak nesnelerin sahipsizliğini daha iyi anlamanızı sağlayacaktır.

 • Adres: U stare shkoly 141/1 | U Stareho Hrbitova 3aPrag 110 00

APPLE MÜZESİ

p30.jpg

Hala soruyorum kendi kendime allahaşkına bu müzenin burada işi ne? Çekyalılar teknolojiye epey düşkün sanırım…

İçeriye girmeseniz bile sürekli denk geleceksiniz. Çünkü Murker ve Old Town arasında gezerken sürekli önünden geçiyorsunuz.

p30.jpg

1970’li yıllardan beri hayatımıza giren tüm Apple ürünleri burada sergileniyor. Teknoloji meraklıları eğer cebinizde fazla para varsa buyrun sizi içeri alalım…

 • Giriş ücreti: 11 Euro
 • Adres: Husova 21, 110 00 Staré Město, Çekya

Veletržní Palác

Turistik gezinizin biraz uzağında ama meraklısıysanız gitmeye görmeye kesinlikle değer. Ulusal Galeri’nin ’19., 20. ve 21. Yüzyılın Sanatı’ koleksiyonu dört kat üzerine yayılmış. Prag’ın en iyi müzelerinden birisidir.

Van Gogh, Picasso, Cezanne, Schiele, Klimt’den eserler de dahil olmak üzere zengin dünya ustalarından şahane bir koleksiyonuna sahip.

 • Adres: Dukelskych hrdinu 47 , Prag 170 00, Çekya (Praha 7)

EN DAR SOKAK (Narrowest Street Prague)

p31.jpg

Hiç bir özelliği yok tamamen reklam… Dar mı ? Evet çok dar … 🙂

Yeri ise Franz Kafka müzesinin orada.

Devamında nehir kenarında bir cafeye çıkıyorsunuz. Garson da buyrun diye sizi oturtmaya çalışıyor. Son derece kaba ve sevimsizler. Nehrin fotoğrafını çekmemize dahi izin vermediler ama BİZ ÇEKTİK! 🙂

p32.jpg


FRANZ KAFKA MÜZESİ

Eğer bir Kafka severseniz; sizi buraya alalım. 20. Yüzyılın en önemli yazarlarından Prag’lı Kafka’nın özel eşyaları ve fotoğrafları burada sergileniyor.

Kafka Müzesi’nin hemen önünde ise 2 işeyen adam heykeli göreceksiniz. Bu heykeller neyi ifade ediyor diye soracak olursanız; heykellerin üzerinde bulunduğu havuz çek haritası şeklinde, heykellerin biri doğuyu, biri ise batıyı temsil ediyor.

 


SEKS MAKİNELERİ MÜZESİ

Efendim, açıkcası detaylı gezmedim. Yani para verip gezip görmek pek ilgimi çekmedi. Ama sizin ilginizi aşırı derece çekiyorsa buyrun ben sizi tutmayayım para verip gezebilirsiniz.

Ama girişinde ki şu koltuk ile biz çok eğlenmiştik 🙂  Video da size ufak bir bilgi verir. 🙂