BALİ DENİNCE AKLA GELENLER

IMG_5789.jpgYOGA

Hinduizmde insanı tanrılara ulaştıran birçok yol vardır. Bunlardan biri yoga’dır. Ruh ölümsüzdür. Asla yaşlanmaz. O her zaman çocuktur. Yoga yapan insan gerçek benliğine yaklaştıkça gençleşir. Zihnen gençleştikçe bu bedene yansımaya başlar. Birlik anlamına gelen yoga hem psikolojik bir disiplin, hem de değer verilen şeyle kaynaşmak gayesiyle teneffüsü kontrol etme faaliyetidir.


ADAK KÜLTÜRÜ

Sabah, öğle, akşam dua ediyorlar. Herkesin kendi evinin tapınağı var. Orada 3 vakit dua ritüalini gerçekleştiriyorlar.
Bali’de her sokak kaldırımında, dükkan önlerinde, arabaların içinde dua sunuları göreceksiniz. Bunlar, tanrıya duyulan sevginin sembolü. Özenle hazırlanan ve dualar yerleştirilen sunular ne kadar güzel, ne kadar çeşitli ve süslü olursa; tanrıya o kadar çok sevgi ve şükran duydukları anlamına geliyor.


UÇURTMA

Bali’de gökyüzüne baktığımızda silme uçurtma gördük. Burası adeta uçurtma cenneti. Büyük bir emek var. Her şeklini , her boyutunu yapıyor ve sahillere koşuyorlar. Hediye fikri olarak aklınızda olsun. Uçurtmasanız da hatıra olması adına Türkiye’ye götürebilirsiniz.


KUTSAL MAYMUNLAR

Bali dininde kutsal kabul edilen hayvanlardan biri de maymun. Bali’de ormanlarda yaşayan maymunların yanında, Uluwatu ve Ubud gibi kentlerin içinde maymunların serbestçe dolaşarak insanlarla iç içe yaşadığı yerler de var. İnsanlara çok alışkın olan bu maymunlar dikkatsiz turistlere yaklaşarak gözlük, cüzdan gibi dikkatlerini çeken şeyleri çalıyorlar. Bu yüzden tüm ziyaretçiler maymunların bol olduğu yerlerde bu konuda uyarılıyor.


TROPİKAL MEYVELER

Passion fruit, salak meyvesi, tamarillo, mango, hindistan cevizi, Durian gibi farklı lezzetlere burada doyacaksınız.


LUWAK KAHVESİ

Dünyanın en pahalı kahvesi olan Luwak, sadece Endonezya’da bulunan kedigiller familyasından ve ağaçlarda yaşayan bir hayvanın yediği taze yeşil kahve çekirdeklerini yiyip, dışkılaması sonrası yerlerden toplanan bu çekirdekler kavrulup öğütülüyor. Hazırlanışı tuhaf gelebilir ama zaten Luwak kahvesine kendine has tadını ve kokusunu veren de tamamen bu aroma. Tadı da hiç fena değil. Hatta o lezzeti özledim! Bizdeki Türk kahvesine benziyor ama bizim gibi pişirmiyorlar. Sıcak su ile demlenerek yapılıyor.


BALİ MASAJI

Bali kadınları tarafından, çeşitli aromalı yağlarla 1 saatliğine dünyadan ayrılmanıza yarayan masaj. Yenilenmek için müthiş bir deneyim.

Tayland’da Tai masajı yaptırmıştım. Neredeyse bedavaydı.

Bali’de ‘Bali masajı’ bedavadan sadece biraz pahalı. 35-40 TL’ye adeta size yeni bir beden hediye ediliyor…

BALİ DANSLARI ve HİNDU EFSANELERİ

Bali kültüründe adanın tarihi ve efsanelerini, Hindu ve Budist kültürüyle birleştirerek anlatan danslar çok önemli. Dansçıların giydiği kıyafetler ve figürleri ile değişmeden yüzlerce yıldır korunan ve bir çok türü olan bu dansların en bilinenleri Barong, Legong, Kecak ve Telek Dansları.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s