BALİ’DE NERELERİ GEZELİM

Öncelikle Ubud’da merkeze inip biraz keşfetmeye başlayalım. Burası hınca hınç kalabalık her daim. İnsanlar kaldırımlardan taşıyor. Olabildiğince ara sokaklarına girmeye çalışıyoruz.

UBUD ART MARKET

Ubud Sanat Pazarı, Puri Saren Royal Ubud Sarayı’nın karşısında bulunuyor ve her gün ziyarete açık.IMG_4265.jpg

Burada güzel ipek elbiseler, eşarp-şallar, gömlekler, el yapımı hasır çanta-sepetler ve çeşitli şapkalar; heykeller, uçurtmalar, ahşap oyması oyuncaklar ve çok daha fazlasını bulabilirsiniz.

Screen Shot 2017-08-23 at 00.22.57.png

Bu ürünlerin çoğu komşu köylerde (Pengosekan, Tegallalang, Payangan ve Peliatan) yapılır.

 • Pazarlık çok önemli! (Ne fiyat söylüyorsa yarısından biraz daha azını teklif et…)
 • Hasır çantalara bayıldım almayı ihmal etme!

CAMPUHAN RIDGE WALK

IMG_4954.jpg

Ubud’un bu doğal yanını yansıtan bu yürüyüş yolunda kaybolmak isteyeceksiniz. Dağ manzarası nefesimi kesiyor. Nehir ve pirinç tarlaları da cabası. Güne güzel başlamak için harika seçim. Ubud merkeze sadece 5 dakika mesafede yer alıyor.

IMG_5056.jpg

Yanımda koşanlar, bisikletliler, köpekleriyle yürüyüşe çıkanlar bir bir geçiyor. Telaş yok, bol sessizlik, oksijen ve olağanüstü manzara. Sanırım başım dönüyor…

IMG_4988.jpg


TEGALLALANG RICE TERACE (PİRİNÇ TARLALARI)

Pirinç tarlalarının en güzel sahnesi. Tegallalang Ubud’un en görkemli pirinç tarlalarından biri. Diğer ikisi Pejeng ve Campuan köylerinde yer alıyor.

IMG_4346.jpg

İnsan bu görüntü karşısında hayret ediyor. Halk bu manzarayı geleneksel sulama sistemi kullanarak koruyor.

IMG_4388.jpg

Vadiden, yamaçlardaki prinç tarlalarına yükselen doğal bir görünüm sizi bekliyor. Turistlerin mutlaka ve mutlaka ziyaret ettiği ve fotoğraf çektiği bir konum.

Ressamlar ve doğa tutkunları da buranın keyfini en üst noktada çıkaranlardan. Etrafta sanat eserlerini sergileyen birçok sanat galerisi ve cafe bulunuyor.

IMG_4326.jpg

IMG_4417.jpg

Burada fotoğraf olmazsa olmaz. Ufak bir bahşiş yeterli…


BALI PULINA (LUWAK KAHVE TADIMI)

IMG_4445.jpg

Bali’deyseniz bir turist olarak yapmanız şeylerden biri de meşhur Luwak kahvesi içmek. Hani şu misk hayvanın dışkısından yapılan… 😀

Burası Kopi Luwak tadımı yaptığım ‘Bali Pulina’. Yine müthiş bir doğa karşımda. Büyük bir park alanı ve fotoğraf çekmek için gerçekten ideal bir konum.

IMG_4546.jpg

Kahve meyveleriyle ilk kez karşılaştım. en önemlisi meşhur Paradoxurus’un (bir çeşit misk kedisi) dışkıladığı kahveden tattım.

IMG_4496.jpg

IMG_4478.jpg

Kulağa pek hoş gelmiyor tabi. “Öğhh iğrenç!” dediğinizi duyar gibiyim. Durum şöyle ki; bu kedinin en sevdiği yiyecekler arasında kahve meyvesi bulunuyor.  Kedinin dışkısını yemiyoruz ya da içmiyoruz aslında.

Bu misk kedisi kahve meyveleriyle belirli saatlerde besleniyor. Yediği bu kahve meyvelerini yiyip, etli kısmını sindirdikten sonra, arta kalan çekirdekleri dışkılıyor. Midesinde fermantasyona uğruyor ve malum lezzetini alıyor.  Görevli arkadaş bu dışkıları kafeslerden toplayıp, elekle ayrıştırıyor. Temizliyor, fırınlıyor, kahvenin geçtiği çeşitli işlemler uygulandıktan sonra koca bir havanda dövülüyor.

Tadı nasıl diye soracak olursanız; bizim türk kahvesi gibi bol telveli ama ocakta pişmiyor. Sıcak suyla demleniyor. İkram edilirken iyice karıştırmanız söyleniyor. İlginçtir ki Luwak kahvesi, ilk yudumumda topraksı tattaydı sonrasında karamel ve çikolata. Dünyanın en pahalı kahvesi ama lezzetli bok atmasın kimse!

 • 08:00-19:00 arası ziyarete açık
 • Adres: Sebatu, Tegallalang, Gianyar, Bali 80561
 • Kopi Luwak ücreti: 100,000 IDR / Bunun yanında; cips, 8 çeşit içecek (4 çay-4 kahve) ikram ediliyor.

IMG_9527.jpg


SACRED MONKEY FOREST SANCTUARY (MAYMUN ORMANLARI)

700-800 küsur maymunla dolu bir orman burası. Her yerdeler heryerde!

IMG_4740.jpg

Maymunları muzlara besleyebilirsiniz ama çok dikkatli olun. Zaten her yerde dikkat etmeniz için asılmış tabelalar var. Mesela fazla göz göze gelmeyin. Hayvanları sinirlendirmeyin. Hart diye ısırırsa görürsünüz. Fıstık falan vermeyin ya da lahmacun 😀

IMG_4784.jpgPadangtegal köyü tarafından işletilmekte ve insan ve diğer insanlar; insanlarla doğa; insanlarla tanrı arasında uyumlu ilişki kurulması gerektiğini söyleyen eski Hindu “Üç Hata Karana” prensibini izlemektedir.

IMG_4779.jpg

 • 08:30-18:00 arası ziyarete açık
 • Adres: Jl. Monkey Forest, Ubud, Kabupaten Gianyar, Bali 80571
 • Giriş ücreti: 50,000 IDR

TEGENUNGAL WATERFALL

Şahane bir şelale manzarası. Ubud’a çok yakın ve ulaşım kolay.  Bu da oldukça kalabalık demek. Mayonuz içinizde olursa serinlemek için girebilir, harika kareler çıkartabilirsiniz. Yüzmek mümkün değil, ama güzel pozlar garantilidir.

IMG_4826.jpgIMG_4835.jpg

 • 08:00-19:00 arası ziyarete açık
 • Adres: Jalan Ir. Sutami, Kemenuh, Sukawati, Kemenuh, Sukawati, Kabupaten Gianyar, Bali 80581
 • Giriş ücreti: 10,000 IDR

PURA ULUN DANU BERATAN 

IMG_9622.jpg

En beğendiğim tapınak da burası işte. Hindu-Budist tapınağı. Ubud’dan 1,5 saat uzaklıkta yer alıyor.

IMG_5130.jpgVakti zamanında su tanrıçası Dewi Dani adına inşaa edilmiş. 17. yy’da volkanik patlama sonucu yerle bir olmuş. Daha sonra tekrardan yapılmasına karar verilmiş ve “Yeni bir patlama falan olur. Biz işimizi sağlama alalım.”demişler ve bu göl kenarına yapmışlar.

IMG_5179.jpg

Tapınak ne kadar çok katlı ise o kadar çok değerli demek.

IMG_5168.jpg

Göl kenarında gezinmek, harika çiçek ve çeşit çeşit ağaçlarla dolu bahçesinde nefes almak çok ama çok nefis bir duygu.

 • 08.00-18.00 arası ziyarete açık
 • Adres: Jl. Bedugul – Singaraja, Candikuning, Baturiti, Candikuning, Baturiti, Kabupaten Tabanan, Bali 82191

MOUNT BATUR

En son 2012 senesinde patlayan, aktif bir yanardağ olan Batur yanardağı tam da karşımda. Ona tırmanmak ise cesaret istiyor.

Yüksekliği 1717 metre. 1927, 1963 ve 1983 yıllarında olmak üzere bugüne dek 3 defa patlamış. Biz uzaktan bakmayı tercih ettik. Siz dilerseniz tırmanmayı deneyebilrisiniz.

IMG_4641.jpgIMG_4610.jpg

Ben izlemekle yetindim. Yeşil daha fazla yeşil. Manzara mı al sana manzara…

Batur Dağı’na trekking turu düzenleyen birçok tur şirketi var. Bu turlar biraz tuzlu yalnız haberiniz olsun.

Eğer tırmanırım diyorsanız sağlam bir yürüyüş ayakkabısı giymeyi unutmayın. Zaten bir rehber eşliğinde gezeceksiniz. O sizin performansınıza göre sizi yönlendirecektir.


ULUWATU TEMPLE

Burası Bali’nin en meşhur, en özel tapınağı. 6. YY.’da yapıldı. Yılda bir kere dolunayda büyük bir dua seromonisi yapılıyor. 

Pecatu Köyü’nde bulunmaktadır. Bukit Yarımadası gibi turistlerin bildiği bir yerde Bali’nin güney ucundadır.

Luhur ismi “İlahi bir şey” ve ulu “toprak sonu” anlamına geli ve eski dilde “kayalık” anlamına gelir. Adı, bu özel tapınağın neyle alakalı olduğunu gayet açıklıyor. Pura Luhur Uluwatu, Pura Besakih ile birlikte Bali’deki en önemli altı tapınaktan biri olarak görülüyor.

 • Uluwatu’da net bir günbatımı manzarası için; en iyi zaman Mart-Eylül arası.

Tapınak, şaşırtıcı derecede dik bir uçurumda, kızıl gün batımı ve Hint okyanus dalgaları manzaralı.

Yine sizi ilk karşılayanlar maymunlar olacak. Tapınak maymunlarla çevrili. İnanışlarına göre bu maymunlar bu tapınağı koruyor. Reenkarnasyona inandıkları için halk için; maymunlar çok değerli canlılar.
Bu tapınağa girerken en çok dikkat etmeniz gereken; üzerinizde küpe, şapka, su şişesi, kamera, gözlük bulundurmamak. Ya da fazlasıyla sahip çıkmak.
Sarong isimli kıyafetlere sarınıp girmek. Çünkü bu ritüel, tapınağa saygı duyuyorum anlamına geliyor.
Uluwatu tapınağında gün batımını izledikten sonra Kecak ateş dansını izleyebilirsiniz. Müzik aletleri olmadan, kendi ağızları ve sözleriyle 70 kişinin canlandırdığı bir dans türü. Her şeyi sembollerle anlatıyorlar.

 • 09.00-18:00 arası ziyarete açık
 • Giriş ücreti: 30,000 IDR
 • Adres: Pecatu, South Kuta, Badung Regency, Bali,

ULUWATU BEACH

Uluwatu Plajı; Padang Padang, Dreamland gibi en iyi sörf noktaları burada olduğu için sörf meraklıları arasında iyi bilinir. 

Birçok turist; kültür, sanat, tapınak, dalış, sörf ya da yemek için Bali’ye gelir, ancak bu şey plajlar için de geçerlidir. Kumsalı oldukça temiz.

 • Giriş ücretsiz
 • Maymunlar burada da sizinle

BANYUMALA TWIN WATERFALLS

Bu güzelliği ulaşmak öyle kolay değil. Rehberimiz Dewa’yla önce uzun patika bir yola giriyoruz yaklaşık 15-20 dakika sürdü sanırım. Çünkü yavaş gitmek zorundasın, yol epey sıkıntılı bir bakıyorsun karşıdan başka bir araba geliyor.

Bu yol sadece 1 bilemedin, 1,5 arabanın geçeceği genişlikte.

Bu aşamadan sonra arabayı park ediyoruz ve bir 15 dakika da güzel ayaklarımızla yürüyoruz patika yoldan.

Evet bu işlem de tamam sıra geldi en zor etaba!

Dik bir yokuş düşün. Düzgün olmayan bir toprak, kaya, yosun, boşluklar…Ayağını sağlam bir yere basmak öyle zor ki. Hayır allah korusun düşsen ölümcül. Adımlarını izle ve dikkat et, panik yapma derken hooop geldik şelaleye mi atlasam çok şükür derken üşümeye başlıyorum burası buzz!

Neyse vardığınızda tüm çabalarınıza değdiğini fark ediyorsunuz…IMG_5234.jpg

IMG_9777.jpg

Hadi noyan! Selfie!

IMG_9911.jpg