İTALYA

shutterstock_62109415.jpg

İtalya Cumhuriyeti ya da kısaca İtalya, Avrupa’nın güneyinde, çizme biçimli bir yarımadanın ve Akdeniz’de Sicilya ve Sardinya adalarının üzerine kurulmuş bir ülkedir. Kuzeyinde Fransa, İsviçre, Avusturya ve Slovenya ile komşudur. San Marino ve Vatikan şehir-devletleri de bütünüyle İtalyan topraklarıyla çevrilidir.

Başkenti Roma

Tiren Denizi’nden 24 km içeride yer alır. Tarihi zenginlikleriyle meşhur olmasının yanı sıra, Katolik Kilisesinin idarî ve ruhanî merkezidir. Yüzölçümü 1508 km2 ve belediye olarak nüfûsu da üç milyon civarındadır.Tümünü oku (yeni pencerede açılır) Resmi dili İtalyanca, dini Hıristiyanlık ve para birimi Euro’dur.


İklimi

İtalya’da Akdeniz iklimi hüküm sürer. Sahra havasının yerleştiği mevsim olan yaz, kurak ve güneşlidir. Atlas Okyanusu havasının yerleştiği mevsim olan kış ise ılık, yağışlı ve düzensizdir. Kuzey İtalya, denizin yumuşatıcı etkisinden hiç yararlanamaz. Buradaki iklim kara iklimidir. Po Ovası kışın soğuk ve sislidir, yazın ise, boğucu nemli sıcaklar olur. Kuzey bölgesine doğru yağmurların sürekliliği artar. İlkbaharda daha çok yağış olur. Güneye doğru iklim daha da sıcaklaşır, kış ayları güneyde en yağışlı aylardır. Burada kışlar ılımandır yazlar sıcaktır.


Nüfus ve Sosyal Hayat

İtalya’nın nüfusu 57.158.000’dir. İtalya’da nüfus artışı bir mesele haline gelmiştir. Çünkü doğum oranı çok yüksektir. İtalya’dan dış ülkelere büyük bir göç vardır. Yarım asırda 7 milyon kişi dış ülkelere göç etmiştir.

İtalya 11 bölgeden meydana gelmiştir. Bu bölgelerin hepsi, hatta şehirlerde ayrı ayrı lehçeler kullanılmaktadır. Bu bölgelerden birinde yaşayan öteki bölgelerdekilerle hiç anlaşamazlar. Dil bilimcilerine göre İtalya’da 50 lehçe bulunmaktadır. Resmi olarak Floransa lehçesi kullanılmaktadır. Okullarda da bu dil öğretilir ve kullanılır.


 

IMG_4593

Roma

Canım çok çekiyordu. Kahve kokulu sokaklarını…Gece nasıl gözüküyorsun? Bu ihtişamın beni çok heyecanlandırıyor. Aşk için mi yaratıldın? Nefis taze makarnalarını, namı yürüyüp gitmiş dondurmanı,  tatlı mı tatlı Vespalarını, Fiat 500’lerini, şehrin o fon müziğini tatmaya geliyorum.


IMG_5473

Vatikan

Gitmeyi düşünüyorsanız Vatikan müzesini görmeden dönmeyin. Mutlaka görmenizi istediğim bir diğer Rönesans eseri: Sistina Şapeli. 20 metre yüksekte yer alan freskler ağzınızı açık bırakacak. İtalyan Rönesans ressamlarının eserleri duvarlarda karşınıza çıkacak!