ROMA’DA NERELERİ GEZELİM?

KOLEZYUM

Allah be işte o meşhur Kolezyum! Roma’nın en büyük başyapıtlarından biri. Roma Forumu’nun hemen doğusuna inşa edilen Kolezyum, tiyatro oyunları, hayvan dövüşleri, idamlar, gladyatör mücadeleleri için kullanılmıştır. Birkaç adım sonra yanındayım…

IMG_6071.jpg

Gerçekten inanılmaz bir kalabalık beni bekliyor. Fotoğraflarda ne kadar yalın, sade gözükse de o muhteşem fotoğrafları yakalayabilmek büyük emek istiyor. Boş bir bölge bulup, en güzel kareyi yakalamak bir hayli zor.

IMG_4593.jpg
Kolezyum

Dışarıdan gördüğünüz heybeti içeride daha da etkileyici hale geliyor. Kolezyum’un içine girmeniz, gezmeniz  için 1,5 saatinizi gözden çıkarın. Kuyruktaysanız 2 saat diyebilirim.

Roma Pass Card konusuna gelelim. Bu kartın 3 gün süre geçerli olanı 38,5 euro.

Bu kartı satın alırsanız ne gibi avantajınız olacak?

2 arkeoloji müzesi girişiniz ücretsiz.

Metro, otobüs ve tramvay ücretsiz. (Otobüs, metro A, B, B1, C ve demiryolu hatları Roma Lido, Roma Flamino Piazza del Popolo-Viterbo, Roma-Giardinetti buna dahil.)

Etkinlikler, sergiler için indirimlerden yararlanacaksınız.

Roma Pass Card almadan önce bilmeniz gerekenler, tavsiyeler…

 • “Ben yürüyemem kardeşim metro, otobüs ne varsa binerim. Müze gezmeye de bayılırım.” diyorsanız Roma Pass Card tam sizlik.
 • Vatikan’da geçmiyor.
 • 2 ücretsiz arkeoloji müzesine dahil olan seçenekler (Kolezyum, Roma Forumu, Castel Saint Angelo, Villa Borghese(rezervasyon gerekli), Musei Capitolini, Museo della Republica Cananica, Museo Delle Mura, Museo Napoleonico ve Villa Di Massenzio
 • Bu 2 müze girişinizden; bir hakkınızı kesinlikle Kolezyum’dan yana kullanmalısınız. niye mi çünkü bu devasa sırada bayılabilir ya da sinir krizi geçirebilirsiniz. Bu kart size öncelik tanıyor ve sıra beklemek zorunda kalmıyorsunuz. 2. müze hakkınızı da Roma Forumu’ndan yana kullanabilirsiniz.
 • Özel bağlantılar, havaalanı-şehir merkezi erişimi sağlayan Trenitalia demiryolu hatları, Leonardo Express gibi ulaşım araçlarında bu kartla ücretsiz değil!
 • Roma Pass Card’ı kullanmaya başladığınız andan itibaren toplu taşıma için 3 gün süreli saat işliyor aklınızda bulunsun.
 • Benim nacizane fikrim Roma en güzel yürüyerek gezilir. Her yer birbirine çok yakın çünkü. Bu sebeple eğer müzeci de değilseniz; Kolezyum’un dışını görsem yeter içini görmesem de olur Roma’yı yaşayayım diyorsanız. Bu kartın pek bir anlamı yok.

Ben yürüyeceğim ama müzeleri de göreyim diyorsanız buyrun. Kolezyum + Palatino + Circo Massimo + Roma Forumlarına iki günlük giriş sadece 12 euro. Bakınız.

Capitol Tepesi

Capitol Tepesi, Roma Forumu ve Campus Martius arasında kalan ve Roma kentinin ünlü yedi tepesinden en yüksek olanı.

 • Adres: Piazza del Campidoglio, 00186 Roma

Campo de’ Fiori

Türkçedeki anlamı çiçek tarlası olan turistik bir meydan. Roma’nın en renkli, en lezzetli meydanlarından biri.

Ünlü ressam Caravaggio’nun bir spor müsabakasında yenildiği rakibini bu meydanda öldürdüğü rivayet edilir. Meydanın ortasındaki heykel Giordano Bruno’yu temsil ediyormuş.

 • Adres: Piazza Campo de’ Fiori, 00186 Roma

Piazza Di Spagna (İspanyol Merdivenleri)

Ah be  ben gittiğimde tadilattaydı. Oturup 2 keyif yapamadık ya aklımda kaldı.

Adını 17. YY’dan beri burada olan İspanyol Büyükelçiliği’nden alan, Roma’nın en turistik noktalarından biri. Maalesef beni heyecanlandıran bir merdiven manzarasıyla karşılaşamadım. Tadilat olmasaydı da tahminen bu mevsimde 1000 turist dip dibe oturup fast food bir şeyler yiyip, içecektik. Deneyimlemediğim bir şey olduğu için bu yorumu kısa kesiyorum. 🙂

Uzun lafın kısası fotoğrafladığım bu açıdan ilerleyip merdivenlerin arkasında yükselen Trinita Dei Monti’yi görmeye değer…

IMG_5043.jpg
Piazza Di Spagna

Fontana Di Trevi (Trevi Çeşmesi)

Roma denince ilk akla gelenlerden Fontana Di Trevi. Nam-ı diğer adıyla aşk çeşmesi. Alakasız bir sokaktan, hınca hınç kalabalıktan yürürken birdenbire karşınıza çıkacak. Görünce şaşırıyorum. Bir bakıyorum da aslında ilginç olan, çeşmenin bir evin yan duvarı olması. Aşırı kalabalık. Bunu nasıl tarif edebilirim bilmiyorum. Merdivenlere oturup uzun uzun incelemek istiyorum. Bu pek mümkün değil. “Bir fotoğrafımı çekebilir misiniz?” diyenler, gül satanlar, çoluk çocuk, ayağına basanlar mı dersiniz…

IMG_4778.jpg
Bir elimde vazgeçilmez aksesuarım şapkam, bir elimde batarya şarjım  🙂

Barok mimarinin bu güzel örneğiyle bir pozunuzun olması da bir mucize sayılır.

Sabah erken saatlerde ya da geceyarısından sonra giderseniz daha sakin olacaktır. Tabi gece çektiğiniz fotoğraf nasıl olur pek bilmiyorum ama uzun uzun seyretme şansınız olur.

Gelelim bozuk para atma ritueline. Çeşmeye arkanızı dönüp, sol omzunuzun üzerinden bozukluğu atarsanız bir gün Roma’ya tekrar geleceksiniz demektir. Eğer 2 bozukluk atarsanız bu size şans, sağ omzunuzun üsründen atarsanız ise aşk sizinle olacak’mış! “Atılan bu paralar ne oluyor kardeşim?” diyenleri duyar gibiyim. Efendim bu bozukluklar toplanıp yardım kuruluşlarına bağışlanıyor.

 

Piazza Navona

Roma’da tutulmayı yaşayacağınız nokta tam da burası. Nefesinizin kesileceğini garanti ediyorum. Git gör ve mutlaka hislerini bana yaz.

IMG_5087.jpg

Meydana adımınızı attığınız anda suratınızda bir dumur ifadesiyle etrafa bakıyorsunuz, göğe doğru kafanızı kaldırıyorsunuz…Bitmiyor hayır.

Göbekte görmüş olduğunuz dikilitaş, 4 nehri temsil eden, adı üstünde ‘Dört Nehir Çeşmesi’ İtalyan sanatçı Bernini’nin eseridir. Çeşmenin üzerinde yer alan erkek figürleri 4 kıtadan nehri temsil ediyor. Afrika kıtasından Nil, Avrupa’dan Rio De Plata.

IMG_5099.jpg
‘Fontana Dei Quattro’ (Dört Nehir Çeşmesi)

IMG_5093.jpgHemen oradaki cafe ya da restaurantlara oturup uzun uzun izlemek istiyorsunuz. Etraftaki cafe ve restaurantlar birazcık pahalı gelebilir ama hakkını da vermek lazım. Bir kadeh şarapla havayı burada karartmak isabetli olacaktır.

IMG_5119.jpg

ROMA FORUMU

Antik Roma’nın geliştiği merkez bölge Roma Forumu! Gezilecek yerler listenizde üst sıralarda yer alması gereken tarihi yapı. Heybetli ve şok edici bir karşılaşma daha!IMG_5603.jpg

Forum: ticari, ekonomik, dini, siyasi, hukuki ve sosyal etkinliklerin gerçekleştiği bir kamu alanı olarak hizmet vermekteydi. Şimdi ise yabani otlarla çevrenelenmiş durumda.

IMG_5620.jpg

Dükkanlar, tapınaklar, ofisler ve zafer kemerleri ile doluydu.

Sivil ve siyasi duyuruların yapıldığı büyük alan olan Forum; fuhuş için en çok tercih edilen yerlerden de biriydi.

 • Eğer tam bir tarih meraklısıysanız, hakkını vererek gezmek isterseniz en az 1 saatinizi kafadan buraya ayırmanız gerekiyor.
 • Roma Forum’u Via dei Fori İmperiali’de bulunmaktadır. Colosseum’un yanında bulur. Colosseum metro durağından hemen ulaşım sağlanabilir.
 • Adres: Via della Salara Vecchia, 5/6, 00186 Roma
 • Forum ücreti: 9 euro
 • 1 Ocak ve 25 Aralık tarihlerinde kapalıdır.

PANTHEON

Ara sokaklarda şarkı mırıldanıyor, elimde kremalı dondurmamla salınırken…aniden kalakalmak. Buyrun size büyüleyici bir yapı daha.

IMG_0659 (1).jpg

Antik Roma’nın tüm tanrıları için tapınak olarak inşa edilmiş .

Merkezi planlı bir yapı ve 2. yy’a aittir.

Mimarlar iyi bilir. Mimarlık tarihi derslerinde okutulan ilk mimari 5 eser içerisinde ‘Pantheon’ gelir. Bir zamanların betonarme harikası kubbeli bina, Roma İmparatorluğu’nun gücünün simgesidir.

Kubbeden gelen güneş ışığı sayesinde vakti zamanınında güneş saati olarak kullanılırmış.

 • Giriş ücretsiz!
 • İçerisine mutlaka girmeli, es geçmemeli.
 • Michael Angelo ve Rönesans döneminin önde gelen sanatçılarının mezarlarını görebilirsiniz.
 • Çevresi de epey hareketli, hep kalabalık. Roma’nın en iyi kahvesi ‘La Casa Del Caffè Tazza D’oro’ burada.
 • Adres: Piazza della Rotonda, 00186 Roma

Girişinde yazan yazı ne anlama geliyor?

IMG_0662.jpg

“M.AGRIPPAL.FCOS.TERTIUMFECIT”: “Lucius’un oğlu, Marcus Agrippa tarafından 3. konsülünde yapılmıştır.” anlamına geliyor.

VITTORIO EMANUEL II ABİDESİ

Venedik Meydanı ve Capitoline Tepesi arasında yer alır. Neoklasik mimarisiyle şehrin ortasında göz alıcıdır. Giuseppe Sacconi tarafından Birleşmiş İtalya Krallığı’nın ilk kralı II. Vittorio Emanuele’yi onurlandırmak için 1885-1911 yılları arasında yapılmıştır.

IMG_5671.jpg