LİZBON

IMG_1720.jpg

Portekiz’in başkenti, denizcilerin ve kaşiflerin şehri Lizbon! Orta çağdan kalma yapıtlarını koruyan görüntüsüyle buyrun size masal gibi bir şehir daha.

“7 tepe üzerine kurulu aynı İstanbul gibi.” Bunu ben gitmeden evvel kaç kez duydum kaç kez! Fotoğraflara bakınca ya ne alakası var ne kadar abartıyor insanlar diyordum ki bizzat gördüm. Benziyor kardeşim.

Tepelerden birinde bir kale, sarı sarı tramvayları, şehri ikiye bölen bir nehir ve üzerinde köprüleri var. Nehir şehrin bir köşesinden Atlantik okyanusuna açılıyor, ama açıldığı bölge dantel gibi, kuş bakışı muhteşem görünüyor..

IMG_8852.jpg

Sokakları turta kokuyor turta! Bunu yeme-içme kısmına ayrıca değineceğim illa ki, ama demeden geçemem bir harika dostum! En çok özleyeceğim şeylerden biri de bu olacak. Gerçi benim için Lizbon tekrar gidilesi bir güzergah oldu bile. Belki bir dahakine Porto ve Lizbon yaparım kim bilir…

Sefere giden denizcilerin şehri olduğu için hüzünlü bir şehir. Bu sebepten de Fado müziğinin çıkış noktası. Şehrin hemen her yerinde bu müzikle capcanlı karşılaşmak bambaşka bir his.

IMG_9219.jpg

Lizbon mimarisi 1500’de Rönesanstan, 1600’lerde Maniyerizmden, 1700’lerde Barok, 1800’lerde Neo-klasik, 1900’lerde Art nouveau ve günümüzde modern sanattan etkilenmiş ve bahsedilen yüzyıllara ait önemli mimari eserler içermektedir.

Haydi gidelim, parlak, güneşli hava, lezzetli yemekler ve yüzlerce yıllık tarih bekliyor!

IMG_9165

1755 büyük Lizbon Depremi

Lizbon, 1 Kasım 1755 yılında tarihindeki 2. en büyük depremi yaşamıştır. Atlas Okyanusunda büyük bir deprem yaşanmış devam eden günlerde tsunamiler, yangınlar sebebiyle 60-100 bin insan hayatını kaybetmiştir. Şehirdeki binaların %85’i yıkılmış ya da kullanılamaz hale gelmiştir. Bu nedenle tarihi eserler günümüze ulaşamamıştır.

1
LİZBON HAKKINDA HER ŞEY!
2
LİZBON’DA HANGİ BÖLGEDE KONAKLAMALI?
3
LİZBON’DA NERELERİ GEZELİM?

4
LİZBON YEME-İÇME ÖNERİLERİ

 

 

LİZBON” üzerine 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s