LİZBON’DA NERELERİ GEZELİM?

IMG_9281.jpg

7 tepe üzerine kurulu bir şehir. Yokuşlar, dik merdivenler, dar sokaklar derken gezmesi diğer Avrupa şehirlerine göre oldukça zahmetli. Evet Lizbon’da nereye gideyim, nereleri neden gezeyim derdine son! Bu görev için buradayım. Şimdi es geçmemeniz gereken noktaları sıralıyorum. Notlar alınsın. Hayde Bre!


Tramvay 28

IMG_9150.jpg

Şehrin simgesi 28 numaralı sarı tatlı tramvay! 1930’lu yıllarda, Lizbon için toplu taşıma amacıyla kuruldu.

Güzergah boyunca, yokuş ve bol eğimli daracık yollardan geçilir. Baixa bölgesini Alfama ve Kale’den ayıran dik yamaçları çıkmak için tercih ettiği 28 numaralı tramvay, şehrin Baixa, Graça ve Alfama semtlerinden geçip Estrela ve Campo Ourique’ye doğru devam eder.

Tramvay 28, belki de şehrin en büyük turist tuzağı desem yeri. Tramvay günün her saati kalabalık. Yankesicilere lütfen dikkat!

Aslında bu bölgedeki yerliler için gerçekten kötü bir durum. Adamlar resmen binmek içim cebelleşiyor.

 • Kalkış istasyonu şehir merkezinde bulunan Praça do Moniz meydanı. buradan binerseniz kuyruğa girip oturma şansınız 1 ihtimal var. Yoksa 28’in keyfini unutun. Ve birazdan bir sürü insanın kafanızın üstünde gideceğini unutmayın!
 • Yolculuk süresi: Yaklaşık 50 dk sürüyor.
 • Ücret: 3.90 euro

25 Nisan Köprüsü

Ne kadar da Golden Gate Köprüsü gibi!  Çünkü Golden Gate’i yapan mimarlar tasarlamış efendim. Neredeyse ikizi!

Tejo nehri üzerine kurulu bu devasa köprü, Lizbon’un 2 yakasını birleştiriyor. 1966 yılında Salazar Köprüsü olarak açılmış. 25 Nisan 1974 yılında Portekiz’de gerçekleşen Karanfil Devrimi sonrasında adı 25 Nisan Köprüsü olarak değişmiş.

IMG_8850.jpg

Gördüğünüz köprünün sağ bacağının arkasında bir heykel göreceksiniz. Rio’da bulunan İsa Heykelinin benzeri. Ona gitmek isterseniz nehrin diğer ucunda olduğundan; feribot ya da otobüs kullanarak ulaşabilirsiniz. Ama pek lüzum da yok benden söylemesi.

IMG_8753.jpg


MAAT

Muhteşem bir şekilde tasarlanmış bir yapı. Dışarıdan oldukça hoş gözüküyor adeta bir dalga gibi. 🙂 Ben benzettim valla! Bir de suyun içindeymişsiniz gibi acaip sesler geliyor ufaktan bir merak uyandırıyor.

IMG_8854.jpg

MAAT Lizbon bir sanat, mimarlık ve teknoloji müzesi. (Museum of Art, Architecture and Technology), Lizbon’un Tagus, Belem bölgesinde nehir kıyısında dışa yönelen yapısıyla yer alıyor.

IMG_8862.jpg

Bina EDP Foundation’ın sanat kampüsünün ana planında merkezde yer alır. Bu sanat kampüsü aynı zamanda yeni işlev kazandırılan Central Tejo elektrik santraline de ev sahipliği yapmaktadır.

IMG_8864.jpgSergiler biraz garip ama ilginç ve farklı.

IMG_8873.jpg

 • Ziyaret saatleri: 11:00 – 19:00
 • Ücret: 9 euro
 • Ayın ilk Pazar günü, giriş ücretsiz!

Keşifler Anıtı

IMG_8915.jpg

Belem Kulesi’ni sağ tarafınıza alıp 5 dakika yürüdükten sonra karşınıza Keşifler Anıtı (Padrão dos Descobrimentos) çıkacaktır. Tejo Nehri kıyısında yer alan bu yapı oldukça etkileyici. Coğrafi keşifler anısına yapılan gemi heykelinde birçok coğrafi keşifçiler, sanatçılar ve bilim adamları yer almaktadır. Hatta bu anıtın halk arasında Brezilya’yı keşfeden insanlar için yapıldığı söyleniyor. Nitekim Pedro Álvares Cabral (Brezilya kaşifi)’nin de heykeli anıt içerisinde yer alıyor.

16. yüzyılda krallığın başkentini korumak için stratejik olarak yapıldı ve Portekiz Keşifleri döneminde çok önemli bir role sahipti.

IMG_8875.jpg

İçeride bulunan müzeyi gezdikten sonra asansörle anıtın tepesine çıkıp harika 25 Nisan Köprüsü, Belem Kulesi ve Lizbon manzarasını görebilirsiniz.

 • Ücret: 5 euro
 • Ziyaret saatleri:  08:00 – 18:00
 • Adres: Av. Brasília, 1400-038 Lisboa, Portekiz
 •  Şehrin her noktasından bu anıta ulaşmak mümkün. Otobüs duraklarında bulunan ve turistler için özel olarak hazırlanan 15 numaralı Nostaljik tramvayda sizi bu anıta getirecektir.

Belem Kulesi

IMG_8964.jpg

Belem Kulesi, Lizbon’un en ünlü simgesi olup, 1515 yılında aslen bir deniz feneri olarak inşa edilmiş. Vasco de Gama’ya adanmış.

Kim yahu bu Vasco de Gama?

Portekizli denizci, kaşif ve korsan. 16. yüzyılda Coğrafi Keşifler sırasında Hindistan’a deniz yoluyla ulaşabilmeyi başaran ilk denizci kendisi. Amerika’yı keşfeden Kristof Kolomb’un amacı Hindistan’a ulaşmakmış. Ama batıya doğru ilerlediği için Amerika’ya ulaşmış ve gittiği yeri Hindistan zannetmiş. İşin en trajikomiği ise hayatı boyunca da Hindistan’a ulaştığını sanmış adamcağız. Vasco De Gama ise Hindistan’a ulaşan ilk kişi olmuş. Bu keşif Osmanlı Devleti’nin ticaret yolları üzerindeki egemenliğine ise son vermiş.

Her neyse Belem Kulesi’nde gün batımında efsane bir yansıma belirir. Güneş çok güzel vurur ve daha güzel olur bilginize! Bence dıştan çok daha güzel ama siz içine girmek istiyorsanız buyrun efendim…

 • Ziyaret saatleri: 10:00 – 17:00
 • Ücret: Standart bilet 6 euro – Jerónimos Manastırı ile kombine bir bilet satın alabilirsiniz. Pazar sabahları giriş ücretsizdir.
 • Nasıl giderim: Belém’e ulaşmak için Cais do Sodré’deki tren veya tramvay E15’e binin . Aynı güzergahı takip eden 27, 28, 29, 43 ve 49 otobüsleri de kullanabilirsin.


LX Factory

IMG_8807.jpg

25 Nisan Köprüsünün hemen bacağında yer alan bir sanat merkezi. Çeşitli cafeler, tasarım dükkanları, butikler ve restaurantlar burada.

Keyifli vakit geçireceğiniz cool bir yer. Mutlaka görmenizi öneririm.

IMG_8810.jpg

İçerisinde 4 adet önerim var! Ler Dervagar kitabevi, Landeau, Cafe Na Fabrica ve 1300 Taberna!

 • Çalışma saatleri: 06:00 – 02:00
 • Adres: R. Rodrigues de Faria 103, 1300 – 501 Lisboa, Portekiz

IMG_8830.jpg


Ler Devagar Kitabevi

IMG_8834.jpg

Dünyanın en güzel 10 kitabevinden biri burası. Tavanda asılı bir bisikletlinin devasa maketine Instagram fotoğraflarında çokça rastlamışsınızdır. Yukarıda eski kitap basım alanı da var. Antika makinaları inceleme şansına sahipsiniz! Kitap kokusu ve bu şahane atmosferi izlemek bile çok keyifli…

IMG_8843.jpg

Dekor muhteşem ve aynı zamanda kafe.

 • Çalışma saatleri: Cuma-Cumartesi 12:00-02:00 Salı-Çarşamba-Perşembe 12:00-02:00
 • Adres: 1300, R. Rodrigues de Faria 103, 1300 Lisboa, Portekiz


Igreja de São Roque

IMG_8994.jpg

Yüzlerce yıldan beri var olan bir geçmişe sahip olan Igreja de São Roque, Lizbon’daki en eski ve Avrupa’da ki en zengin kiliselerden biri.

Her ne kadar dışarıdan nispeten sade ve gösterişsiz görünse de içerisi Kilisenin içindeki kilise olan Capela de São João Baptista, mermer, ametist, alabaster ve lapis lazuli ile doldurulur ve dünyanın en zengin şapellerinden biri olarak kabul edilir.

IMG_8995.jpg

Ayrıca, Igreja de São Roque ile bağlantılı olan dini sanat ve eserler topluluğuna ait bir müzesi var.

 • Ücret: Kilise ücretsiz, müze 2.50 euro
 • Ziyaret saatleri:  Pazartesi 14:00 – 19:00, Salı – Çarşamba – Cuma – Pazar 10:00 – 19:00 ve Perşembe günü saat 10:00 – 18:00
 • Adres : Largo Trindade Coelho, 1200-470 Lizbon, Portekiz

Mosteiro dos Jerónimos Manastırı

IMG_8970.jpg

Jerónimos Manastırı Portekiz’in başkenti Lizbon’un Santa Maria de Belém semtinde bulunan tarihi manastırdır.

Çok büyük bir yapı, kiliseye ücretsiz giriş var. İçeriye girmek için sabah erken gitmekte fayda var. Kilisede Vasco da Gama’nın mezarını mutlaka ziyaret edin.

UNESCO Dünya Mirası statüsündedir. Güzelliğini ve etkileyiciliğini yansıtmaktadır. Portekiz’in başkentini ziyaret ederken mutlaka görmenizi öneririm.

IMG_8984.jpg

 • Ayın ilk Pazar günü ve Pazartesi günleri kapalı!
 • Ücret: 10 euro (Ziyaretiniz Belem Tower’la birleştiğinde, her ikisine de de 16 yerine 12 euro ödeyerek kar edebilirsiniz.)
 • Ziyaret saatleri: (Ayın ilk Pazar günü hariç) ve Pazartesi hariç her gün 10:00 – 17:30
 • Adres: Praca do Imperio | WrocławLizbon 1400-206, Portekiz

Rossio Meydanı

Lizbon’un en önemli meydanlarından biri. Şehrin Old Town bölgesinin içerisinde yer alıyor.

Geniş bir meydan,etrafında restore edilmiş tarihi binalar,hemen yanında Rossio ana tren garı.Son derece kolay bulunabilecek konumda.

Meydanın tarihi orta çağa kadar dayanıyor. Yerel halk ve turistlerin buluşma noktası.

Adres: 102, Praça Dom Pedro IV 101, 1100-200 Lizbon, Portekiz


Praça do Comercio (Ticaret Meydanı)

IMG_9094.jpg

Portekiz’in başkenti Lizbon’da Tejo Nehri kenarında bulunan bir yer. 1755 Lizbon Depremi ile yıkılan Ribeira Sarayı burada bulunduğundan halen Terreiro do Paço (Saray Meydanı) olarak da bilinir.

Lizbon’daki en büyük meydanlardan biri ve Avrupa’nın en büyük meydanlarından biri. Tarihsel olarak burası, sömürgelerden mal ticareti yapılan kentin geçidiydi.

IMG_9110.jpg

Meydanın karşısında bulunan ihtişamlı kapıdan geçerek şehir merkezine doğru ilerleyen caddede yürüyebilir ve sokak müzisyenlerini dinleyebilirsiniz. Ayrıca  devasa kapının tepesine çıkarak şehir manzarasını izleme imkanınız da var.

 • Adres: Rua Augusta 2 | Praça do ComércioLizbon

Elevador de Santa Justa Lift

IMG_8612.jpg

Elevador de Santa Justa, Portekiz’in başkenti Lizbon’da bulunan ve 1900’lü yıllarda Baixa ve Bairro Alto’yu birbirine bağlamak için kurulan Neogotik tarzdaki asansördür. Aynı zamanda Carmo Lift olarak da bilinir.

Gustave Eiffel’in öğrencisi Raul Mesnier de Ponsard tarafından tasarlanan tam Lizbon şehir merkezinde konumlanan işlevsel bir asansör.

Asansör, Portekiz sınıfının ve ilerlemenin sembolüydü. Şimdi turistik bir aktivite. Yüzyıllar önce buharla çalıştırılmıştı. Şimdi elektrikle çalışıyor.

IMG_9307.jpg

Şehir merkezini, Bairro Alto semtine bağlarken, şehrin üst kısmında iyi bir manzara ve yemek yiyebileceğiniz küçük bir restorana sahip.

 • Ücret: 5 euro. Lisboa Card’a sahipseniz ücretsiz!
 • Ziyaret saati: 07: 00 – 11:00
 • Adres: Rua do OuroLizbon, Portekiz

Ascensor da Bica

IMG_8597.jpg

Lizbon’da en çok fotoğraflanan füniküler, dik yol ve arka plandaki nehirin çarpıcı kontrasttan oluşan manzarası.

Lizbon çok eski ve engebeli şehir olduğundan fünikiler sistem oldukça yaygın.

Bu fünikiler sistem de Bairro Alto ve nehir kıyısı arasında ulaşımı sağlıyor. Ben yürüyerek inip çıktım ama herkes tercih etmeyebilir. Dik bir yokuş 10-15 dakikalık yürüme mesafesi düşünün. Sağlı-sollu yerleştirilen merdivenlerden aşağı rahatça inebilir-çıkabilirsiniz.

Toplu taşıma için günlük bilet satın aldıysanız, bu fiyata dahil.

 • Ücret: 3.90 euro (gidiş-dönüş)
 • Ziyaret saatleri: 07:15 – 00:00
 • Adres: Calçada da Glória 51, 1250-096 Lisboa, Portekiz

IMG_8661.jpg


Elevador da Glória

Tırmanmaya ve dinlenmeye ihtiyaç duymadan varmanın en iyi yolu. Elevador da Glória, Praça dos Restauradores’u, Miradouro de São Pedro de Alcântara’ya bağlar.

Burayı da yürüyerek inip çıktım. “Niye binmedin-binmiyorsun?” diye anlam veremiyorsanız söyleyeyim. Beklemen gerekiyor. Ya da çok kalabalık oluyor. Kafamın üstünde birisi varken dışarıyı seyretmem de imkansızlaşıyor. Ayrıca dışarıdan izlemek çok daha güzel.

 • Ücret: 3.90 euro
 • Adres: Calçada da Glória 6 1250-001 Lizbon

Museu do Fado

Fado müzesi, herkesin tanıması gerektiği gibi ulusal miras. Alfama ilçesinde bulunan müze sizi mest edecek. Çok iyi bir şekilde dekore edilmiş. Hafta sonları Fado Müzesi kısa bir fado gösterisine ev sahipliği yapıyor.

 • Ziyaret saatleri: 10:00-18:00
 • Adres: Largo Chafariz de Dentro 1, 1100-139 Lisboa, Portekiz

St. George Kalesi

St. George Kalesi Lizbon’da en çok tercih edilen yerlerden biri. Hoş bir mekan, bütün Lizbon ayaklarınızın altında.

 • Ücret: 8,50 euro
 • Adres: Rua de Santa Cruz do CasteloLizbon 1100-129, Portekiz

Se de Lisboa Katedrali

IMG_9142.jpg

Alfama bölgesine çıkarken karşınıza çıkıverecek önünden 28 numaralı tramvay geçiyor. Azize Meryem’in Ataerkil Katedrali olarak bilinen bu Roma Katolik Katedrali, Lizbon’un en eski yapılarından biri. Simetrik bir katedral. Bir takipçim Sünger Bob’a benzetmişti. Haksız sayılmaz. 🙂

 • Ücret: Ücretsiz, manastır kısmına girmek isterseniz ufak bir ödeme yapıyorsunuz.
 • Ziyaret saatleri: 09:00 – 19:00
 • Adres: Largo da Sé, 1100-585 Lizbon, Portekiz

Feira Da Ladra (Meşhur bit pazarı)

IMG_9344.jpg

Bir vintage hayranı iseniz veya pazar hayranı iseniz kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Lizbon’daki en iyi bit pazarı. Özel butik dükkanlarda bu alanda bulunuyor.

Ben hatıra olarak harika bir pazarlıkla Portekiz porseleni birkaç tabak satın aldım. 🙂

 • Çalışma saatleri: 09:00-18:00(Pazar-Pazartesi kapalı)
 • Adres: Campo de Santa Clara, 1100-472 Lisboa, Portekiz

Hastane das Bonecas

Bu listedeki en tuhaf yer herhalde. Şehir merkezindeki Praça da Figueira’da bulunan Hospital das Bonecas’ı (bebek hastanesi) ziyaret etmek tatlı ama biraz tüyler ürpertici bir deneyimdir. Klasik Barbie’lerden 150 yıllık eşyalara kadar eski ve yeni çeşitli bebek koleksiyonları var.

Yarım saat vaktiniz varsa ve değişik bir aktivite yapmak istiyorsanız bir görün derim.

 • Ücret: 2 euro
 • Adres: Praca da Figueira 7Lisbon 1100-240, Portugal

Miradouro

IMG_9160.jpg

IMG_9190.jpg

Miradouro, muhteşem bir mekan ve romantik bir deneyim yaşatıyor…Miradouro da Nossa Senhora do Monte. Çıkması biraz zahmetli ama muhteşem panoramik manzaraya sahip. Bu anı en iyi şekilde değerlendirmek için, yanınıza bir bira veya bir şişe şarap getirin ve gün batımından hemen önce buraya gelin!

 • Adres: Largo da Graca | São VicenteLizbon 1170-165, Portekiz

IMG_9197.jpg


Sintra

Son olarak Sintra masal kasabasına bir günlük gezi yapabilirsiniz. Kısa bir an için bile olsa kendinizi bir masalın içinde hissedeceksiniz. Heybetli kaleler, antik saraylar, egzotik bahçeler ve yeşilliklerle uyumlu bir şekilde yaşıyor. Bu nedenle UNESCO Dünya Mirası Listesinde!

Pena Sarayı (Pena Palace) içlerindeki en önemli ve güzel olanıdır. Yürüyerek çıkabileceğiniz gibi shuttle ile de yukarı çıkabilirsiniz.

Sintra’da sizi bir gün boyunca meşgul edecek birkaç yer: Gizemli Quinta da Regaleira’dan , karmaşık Palacio de Montserrat’a veya ikonik Castelo dos Mouros.

 • Nasıl giderim?

Lizbon’ dan tren, otobüs ya da araba ile 45 dakikada varmanız mümkün.

LİZBON’DA NERELERİ GEZELİM?” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s