PHUKET HAKKINDA HER ŞEY!

PHUKET’E NE ZAMAN GİDİLİR?

Tayland’ın en hareketli adası olan Phuket’e pek tabi yılın her döneminde gidebilirsiniz. Fakat hava şartları sizi etkileyebilir. Tatiliniz istediğiniz gibi gitmeyebilir, belki kabusa bile dönebilir.

IMG_0267.jpg

Phuket iklimi; SERİN, SICAK ve YAĞIŞLI olmak üzere 3’e ayrılır.

SICAK MEVSİM: Mart-Mayıs ortası dönemi ise sıcak mevsimdir. 36 dereceye varabilen sıcaklıklar bu döneme damgasını vurur. Özellikle öğleden sonraları kısa süreli yağışlar olabilir.

YAĞIŞLI MEVSİM: Mayıs ortası-Kasım dönemi ise yağışlı mevsimdir. İlk dönemde genelde kısa süreli ani yağışlar olur, ancak aralarda güneş açar. Eylül, Ekim, Kasım aylarında ise yoğun ve uzun süreli yağışlar olur. Yağmur sezonunda deniz daha dalgalı ve dip akıntılı olduğu için boğulmalar bu dönemde oldukça artar. Bu yüzden de tehlikeli durumlarda plajlara kırmızı bayraklar asılır. Öte yandan, sörf için en uygun zaman bu dönemdir. Genelde otel ve tur fiyatlarında da ciddi indirimler olur.

SERİN MEVSİM: Phuket seyahati için en iyi dönem Aralık-Mart dönemine denk gelen ‘serin mevsim’dir. Bu dönemde yağış azdır, sıcaklık ve nem rahatsız edici boyutta değildir. Hava bunaltıcı derecede sıcak olmaz. Phuket tatilinizin 5. gününde fark edersiniz ki; Eda Taşpınar sizin bronz teninizin yanında halt etmiştir. Bu dönem turist akınına uğrar. Neredeyse fulldür. Ancak bu dönem yüksek sezondur ve fiyatlar digger dönemlere gore tabiki yüksektir. Erken rezervasyon, kesenizi çok zorlamadan size bu cennet adaya götürür.

IMG_0055 (5).jpg


PHUKET’E NASIL GİDİLİR?

Direkt Uçuş

Phuket’e Türk Hava Yolları’nın direk uçuşu yakın zamanda açıldı. 10 saat içerisinde bu tropik adaya ulaşmanız mümkün.

Maliyet olarak biraz fazla geliyorsa indirim dönemlerinde takip etmenizde fayda var.

Aktarmalı Uçuş

Aktarmalı uçuş da tercih edebilirsiniz. Bu şekilde bilet maliyetiniz de daha düşük olabiliyor. Ama bu defa da aktarma sayısı ve aktarma süreleri devreye giriyor. Bir de yerel saat konusu var. 🙂

Bunların hepsini göze alıyorsanız ki bence alın, ben böyle yaptım. Biraz heyecanlı ama sorunsuzdu.

Skyscanner’dan; Qatar, Etihad, Emirates gibi çeşitli havayollarının Phuket’e aktarmalı uçuşlarına göz atabilirsiniz.

Uçuş alternatifleriniz bol. Çoğu kişi önce Bangkok’a; oradan da Phuket’e aktarmalı olarak uçmayı tercih ediyor.


BANGKOK’TAN PHUKET’E NASIL GİDİLİR?

Birçok turist Tayland’a gittiğinde sadece Phuket’e gitmiyor. Önce Bangkok’a gidiyor, orada da turistik gezisini yapıyor ve oradan da Phuket’e geçiyor.

Şunu söylemeliyim ki; Phuket Bangkok’tan oldukça uzakta. Bu rotada uçak kullanmanızı tavsiye edeceğiz. Eğer Bangkok’tan Phuket’e uçacaksanız ve hele de Bangkok aktarma yapacaksanız dikkat etmeniz gereken en önemli şey: Bangkok’ta iki havaalanı olması. Bunlar birbirlerine Sabiha Gökçen ile Atatürk Havalimanı kadar uzaklar. O nedenle iki uçağın da aynı havaalanından olmasına bakın. Ya da yanlış havaalanına gitmeyin.

Bangkok’tan Phuket’e giden karayolunda görülecek hiçbir şey yok. Birçok özel otobüs firması da turist dolandırmakla ünlü (özellikle Khao San Road’u mesken edinmiş olanlar). Eğer illa karayolu ile gidecekseniz ve seçiminiz otobüs ise biletinizi devlet otobüs firmalarından alın, özel firmalarla kesinlikle seyahat etmeyin.


PHUKET’TE KAÇ GÜN KALINIR?

Yol haricinde minumum 7 gece olacak şekilde düşünün. Ama 10-12 gece çok iyi olur ki Phuket’te o kadar çok gezecek yer var ki yine de yetmez.  🙂


HAVAALANINDAN ŞEHRE ULAŞIM

Havaalanından çıkmadan evvel birçok büroyla karşılaşacaksınız. Çoğunluğu güvenli. Ya sizin gibi birkaç kişiyle otobüs-minübüs, ya da özel araçta tek siz olarak teklifler sunuyorlar. Bunun dışında otelinizden transfer ayarlayabilir veya taksi kullanabilirsiniz.


ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Phuket’te en pahalı şey sanırım ulaşım. Taksiler oldukça pahalı.

Tayland’ın geleneksel aracı tuk tuk! Yarım saatten uzun yolculuklarda pek konforlu olmayabiliyor. Örneğin ben Karon’dan Patong’a ve Kata’ya giderken tuk tuk kullandım.

Çok ama çok eğlenceli bir araç ama tuk tuk şöförleri turist görünce fiyatları sallıyor da sallıyorlar. Bu sebeple piyasayı bir araştırın ve gereğince pazarlık yapmayı unutmayın. Binmeden önce fiyatta anlaşın teyit edin.

Aklınızda bulunsun tuk tuk mafyası var. O yüzden taksi ve tuk tuklara binerken söylediği paranın bozukluk halinde yanınızda bulunmasına özen gösterin. Bazen el oyunu yapıp; “ben sana para üstü verdim, sen bana eksik verdin..” gibi tepkilerde bulunabiliyorlar.

🙂 Sakın korkmayın! Benim başıma bizzat geldi. Patong’dan otelime gitmek için fiyatta anlaştık. Fakat yanımızda bozuk olarak tam ücret yoktu. Yüksek meblaa verdik mevburen. Para üstü verirken bir oyunbazlıklar yaptı, eksik verdi. Sonra tartışmaya başladık. Adam haklı olduğunu iddia edince polisi çağıracağımı söyledim adaın beti benzi attı topuuk! Tabi tüm parayı bize verip kaçtı! 😀 Gop çocuuz olum biz!!!

Şehir içi ulaşımda en çok; renkli taksiler, genelde havalimanı transferlerinde kullanılan klimalı lüks taksi araçlar, şehir merkezinde hizmet veren klimalı micro otobüsler kullanılıyor.


PHUKET’TE HALKIN YAKLAŞIMI NASIL?

Genel olarak tatlı ve güleç yüzlüler. Adamlar boyuna sırıtıyor. Canayakınlar allah için. Bir ananas, bir hindistan cevizi alıyorum adam mutluluktan havaya uçuyor resmen.

Genelde halkı sahtekar değil ama siz yine çok şey yapmayın. Alışveriş kısmına geçince turist olduğumuz için bir kazıklama durumu mevcut.

IMG_0691 (2).jpg

Israrla bana cipsinden ikram eden tatlı kız ve krepci abisi 🙂

Tayca birkaç cümle öğrenmeniz hoş karşılanacak çok mutlu olacaklardır.

IMG_9450.jpg

Unuttuğumuz selfie çubuğunu bile Phuket’ten aldık. Abi de “Beraber bir hatıramız olsun.” dedi.

Yerli halkın kullandığı taycada; erkekler için ayrı, kadınlar için ayrı selamlaşma kelimeleri var. Daha ilginci transseksüeller için de ayrı bir kelime kullanılıyor. Bunlara dikkat efendim. 🙂