PHUKET’TE NERELERİ GEZELİM?

Yeşiline, doğasına bakmaya doyamadığım manzara. Tayland, şaşırtıcı güzellikte bir dizi milli parka sahip ülkedir. Bu milli parklarda, bozulmamış doğaya ve yaban hayatına yakından bakma şansınız var…


PHI PHI ADASI

Koh Phi Phi Adaları, Tayland Körfezinde yer almaktadır ve Tayland’ın en ünlü adalarından birisidir. Phi Phi Adası’ na ulaşım tekneler ile sağlanmaktadır. Her yıl milyonlarca ziyaretçiyi kendisine çeken adanın bu kadar ünlü olmasının arkasındaki sebep ise, adadaki Maya Bay koyunda çekilen Leonardo Di Caprio’nun başrolünde oynadığı The Beach filmidir. Şu an adanın nüfusunun çoğunluğu müslüman balıkçılardan oluşmaktadır.

IMG_9910 (1).jpg

Phi Phi Adası’nda iki ana kumsal vardır. Bunlardan biri teknelerin, feribotların yanaştığı Tonsai kumsalı diğeri ise Loh Dalam kumsalıdır. Ton Sai ve Loh Dalum plajları adanın merkezinde yer alıyor. Anakaradan ve diğer adalardan gelen tekneler Ton Sai plajına yanaşıyorlar. Fotoğrafta gördüğünüz üzere burası yüzmek için fazla uygun değil. Ton Sai’ye birkaç dakika yürüme mesafesindeki Loh Dalum körfezi yüzmek ve güneşlenmek için genelde tercih edilen plaj. Bu yüzden de burası oldukça kalabalık olabiliyor. Plaj boyunca çok sayıda otel ve restoran bulunuyor.IMG_9956.jpg

KALABALIK ÇOK KALABALIK!

Her ne kadar fotoğraflarda sakin, sessiz dursa da; bizim dışımızda yüzlerce insan burada. Aşağıda aslında gerçekte olan halini sizlerle paylaştım. 🙂 Tekneler sırayla Phi Phi adasına yanaşıyor. Her tekne 40 dakika – 1 saat aralığında burada demir atıyor.

IMG_9877.jpgHerkes fotoğraf çekme yarışında ve şu cennet görüntünün keyfinde tabikide.

IMG_9939.jpg


MAYA BAY

Maya Bay, üç tarafı 100 metre yüksekliğinde kayalıklarla çevrili güzel bir koy.  Beyaz kumlu, berrak suda renkli mercanlar ve egzotik balıklar eşliğinde; sualtı dalışı yapma imkanı sunar.IMG_0046 (1).jpg

Maya Koyu’nu ziyaret etmek için en iyi zaman Kasım ve Nisan ayları aralığıdır. Deniz oldukça sakin ve erişimi daha kolay olmaktadır.


JAMES BOND ADASI

1974 yapımı Guy Hamilton filmi ‘Altın Tabancalı Adam’ daki o sahneyi hatırlayan var mı? Phuket’te ‘Phang Nga’ turuna mutlaka çıkın. Bu tur içinde ‘Ko Tapu’ yani James Bond adasını göreceksiniz.

IMG_0160.jpg

Dünyada kaç tane örneği var böylesine panoramik, etkileyici manzaranın… 1974 yapımı James Bond ‘The Man With The Golden Gun’ adlı efsane filminin çekimlerinin yapıldığı bu adanın ismi de, filmden geliyor. Bu sebeple turistik cazibe merkezi haline gelmiş.

Tekneden aşağı indiğim an inanılmaz bir kalabalıkla karşılaşıyorum. Suya gömülü Kaya parçasını (James Bond adası) gören bölüme ulaşmak için engebeli, dar yolları aşmak gerekiyor. Ve her anı fotoğraflamak istesen de kalabalık sinirini bozuyor. Boşverip yoluna devam ediyorsun. İşte sonunda karşımda James Bond adası. Evet içinde yaşam olmayan, turizm noktası olması haricinde hiçbir özelliği olmayan bir kaya parçası ama dünyada mutlaka görülmesi gereken yerler arasında. Sonuçta bir doğa harikası.

Geziyi düzenleyen tekneler bu konumun tam arkasında demir atıyor. Kaya parçalarından dikkatlice adanın çevresinde yürüyerek, pek saygılı olmayan Çinli turistleri azimle geçerek ulaşıyorsunuz. Ve şimdi sıra çığlık atmada “Vaaaaaay” Harika bir manzara evet.

Ama bölgede bu güzel kaya dışında başka bir şey yok, şu güzellikte tamamen turistik.

IMG_0184 (1).jpgYalnızmışım gibi durduğuma bakmayın karşımda abartısız 200 kişi, “Öf şuradan çıksa da biz geçsek!” diye bekliyordu.

IMG_0198 (1).jpgBu 32 diş de meşhur James Bond adasıyla kavuşmanın mutluluğu olsa gerek!


KOH PAYNE (MÜSLÜMAN ADASI)

Tahta platform iskeleler üzerinde Müslüman balıkçı köyü olan Koh Payne, hemen her James Bond turunun güzergahında bulunuyor.

IMG_0230.jpg

300 yıl önce Java’dan gelen göçmen Müslüman balıkçılar vergi vermemek için evlerini kazıklar üzerinde denize inşa etmiş. Phuket Adasın’dan benim gibi James Bond turuna katılan kişilere öğlen yemeği vererek geçimlerini sağlıyorlar ve bütün yaşamsal aktiviteleri bu iskelenin üzerinde geçiyor çok ilginç değil mi?

IMG_0269.jpg

Öğle saati olunca sırayla tekneler ‘Koh Payne’ye yanaşıyor. Teknede 10’ar kişilik 3 gruba ayrılıyoruz. Yemeklerle donatılmış masalarımıza oturuyoruz. Tekne turu fiyatına dahil olan; pilav, balık, çeşitli salatalar, tavuk, okyanus lokumu olarak adlandırılan yengeç bacağı kızartması (buna bayılıyorum sanırım koca servisin yarısını ben yedim) ve soslu patatesten oluşan fiks menü ikram ediliyor. Artan yemekler, tuvalet atıkları doğrudan denize gidiyor.

IMG_0246 (2).jpg

Panye’lilerin geçimlerini kazandığı bir diğer yol ise; tezgahlarda satılan el emeği hediyelik eşyaları. Yemekten sonra herkes kermesi andıran standları geziyor. Burada karşılaştığım en güzel şey ise sahibinin kollarında zıp zıp oynayan maymun oldu. Bu tatlı maymunla bir poz çekmek isteyeceksiniz. Tabiki para ödemek şartıyla. Sahibi sevmenize izin veriyor ama fotoğraf işin içine girince durum değişiyor. Bence buranın en kârlı işi bu olsa gerek.

IMG_0243 (3).jpg

IMG_0253.jpg


SIMILAN ADASI

Aşık olduğum yer…Onca yolu yarım saat görebilmek için geldim. Hafızamdan silemeyeceğim güzellik. Dünyadaki cennet! Similan AdasI! Saf, bembeyaz kumlu plaj…

IMG_0475 (1).jpg

  • Tayland’da Andaman Denizi açıklarında yer alan Similan, en ünlü dalış merkezlerinden.
  • Adalara genelde Khao Lak veya Phuket gibi turist merkezlerinden düzenlenen tekne turları ile ulaşılmakta.

IMG_0531.jpg

Similan Adası National Geographic Society’nin seçmiş olduğu dünyanın en iyi 10 dalış destinasyonundan biri. Bu dünya güzelliğiyle buluştuğunuz an; “Bu bir rüya olmalı, burası gerçek mi?” diye kendinizi sorgulamaya başlıyorsunuz. Similan’a vardığınızda, sizi son derece karakteristik şekilli kaya formasyonları ve havuzu andıran olağanüstü renkte bir deniz karşılıyor. Kumsalsa güneşte bembeyaz parıldıyor…

IMG_0546 (1).jpg

O kaya orada nasıl duruyor!?

IMG_0565 (2).jpg

Bırakılamayacak kadar güzel…

IMG_0581 (4).jpg

Adaya kalmak ya da günü birlik ziyaretler için, çok küçük bir parçası kullanılıyor.

IMG_0640 (1).jpg

Fotoğrafta gördüğünüz gibi sahilin hemen arkasında çadırlar kurulmuş. Gece dalga sesiyle uyuyup, sabah uyandığınızda denizde yüzünüzü yıkayabileceğiniz kadar kısa mesafede. Çadırların hemen karşısında da dinlenme yerleri, küçük bir cafe bulunuyor. Az ileride de tuvalet ve duşlar var.

Kullanılan bu bölüm dışı kocaman bir ormanla kaplı. Fakat o kısımlar kullanım dışı. İçerilere fazla girilemiyor. (Merak etmedim değil ama Similan’a günübirlik geldiğimden ve kısıtlı vaktim olduğundan ilerlemedim.) Sahil aslında baya küçük. Sizin tur teknenizle aynı zamanlar içinde onlarca tekne yanaşıyor Similan’a. Fotoğraf çekmek için boş bir alan bulmak çok zor.

Bu kadar kişiyle bu sahilin tadı nasıl çıkar derseniz, o kalabalık yaratan günübirlik tur sirkülasyonu 2 saat sürüyor. 1 gece bu kamplarda konaklarsanız; Sabah saatleri ve öğleden sonra bu manzara sadece size ait oluyor.


MONKEY BEACH

Phuket’te yapılacak en iyi gün içi aktivitesi hız teknesiyle civar adaları gezmek. Phi Phi turları Viking ve Pleh mağaraları, Loh Samah koyu, Maya koyu ve Monkey Beach’i kapsıyor.

IMG_0001.jpg

Ve işte Monkey Beach’den tatlı bir kare. Ellerimde fıstıklar, karşımda ise anne, baba, bebek maymun…Ellerimle onları beslemek. Hiç sanmazdım ama anın büyüsüne kapılmamak elde değil. Hatta zamanla omzuma alıp gezdirmeye başladım diyebilirim.


PHANG NGA SU MAĞARASI

‘Phang Nga Su Mağarası’ tarif edilemez güzelliğe sahip. Tekne ile geldiğiniz koyda kanolar etrafınızı çevreliyor. Her kanoda bir sürücü bulunuyor ve sizi alıp sarkıtlarla dolu büyüleyici dünyaya götürüyor.

IMG_0298 (2).jpg

IMG_0287.jpgIMG_0332.jpg

Bazı sarkıtlar o kadar alçak ki mağaradan geçerken, bir yeriniz çizilmesin, yaralanmasın diye kanoya yatmanız gerekiyor.

IMG_0294.jpgYüzlerce turist alan Phang Nga Bay mağarası’nda kano kullanmak da bir meziyet.


KHAI NAI ADASI

Ben ve hayvanlar… Uzaktan çok severim ama korkağın tekiyim 😞 Suya girmeye başta çekinsem de, dayanabilmek mümkün değildi. ☺️ Bu şansı bir daha ne zaman yakalayabilirdim ki.

IMG_0048.jpg

Şnorkeli aldım ve tabi ki onlarla yüzdüm. Ufak ufak gıdıklıyorlar vücudunuzu, ya da öpücük atıyorlar 😄. Bana ilginç gelen suya dilimlenerek atılan muza gelmeleriydi. Muz attığınız an hepsi oraya. Bu deneyimi yaşamak olağanüstüydü. Muz kabuğunu alıp suda gezdirerek, onlarla oyun oynamak terapi gibi.


VIKING CAVE

Bu mağarada Çinli balıkçıların 400 yıl öncesinde yaptıkları çizimler bulunuyor. Çizimler, Viking gemilerini andırdığından dolayı, bu mağaraya Viking Mağarası deniyor.

Mağara aynı zamanda ünlü Çin yemeği ‘kuş yuvası çorbası’nın yapımında kullanılan malzemelerin toplanması amacıyla da kullanılıyor.

Screen Shot 2017-09-11 at 22.54.43.png

Şnorkel ve Körfez boyunca mükemmel dalış yaparak büyük sualtı kayalarını, mercan ve parlak renkli balıkları görebelirsiniz. Görünürlük mükemmel. Birçok tur şirketleri buraya Phuket, Krabi ve Phi Phi don’dan şnorkel için ziyaretçi getiriyor. Deniz kayağı da oldukça popüler bir aktivite.