LVIV HAKKINDA HER ŞEY!

IMG_2850.jpgArnavut kaldırımlı sokakları, büyüleyici şehir meydanları ve Barok mimarisi ile Avrupa masal kasabalarını hayal ediyorsanız, Batı Ukrayna’daki Lviv’i mutlaka listenize eklemelisiniz.


LVIV NASIL BİR YER?

Birçok katedral, zarif kubbeleri ve kiremitli çatılarındaki bacalar ile Lviv, tipik bir Orta Avrupa kentidir.

Taze demlenmiş kahvenin kokusunun burnunuza işlediği sokaklar, eski evler, esrarengiz ahşap kapılar…

Lviv’e; Ukrayna’nın Avrupası diyebiliriz.

Müzeler, sanat galerileri, sokak sanatçılarını çevreleyen büyüleyici binalarla kutsanmış durumda. Unesco’nun listelediği eski kasaba Rynek Ploscha’nın (Pazar Meydanı) etrafında dolaşarak , kiliseler ve katedrallerin içine veya dışına atılan ve sayısız atmosferik kafelerde rahatlayarak günlerce şehrin cazibesinde kendinizi kaybedebilirsiniz.

Lviv merkez ile Polonya sınırı arasında 70 km var. Lviv’deyken Polonya araçları görebiliyorsunuz.


LVIV PARA BİRİMİ

IMG_8573.jpgLviv’in para birimi Grivna (UAH).  Lviv, para değerimizin artması sebebiyle biz Türkler için ucuz bir şehirdir.

1 TL=7.52 UAH (2017 değeri bu şekildedir) Şu an ne kadar yaptığını öğrenmek için buraya tıklayınız.

Lviv’e gitmeden evvel paranızı dolar ya da euro’ya çevirin. Buradan grivna almayı skaın düşünmeyin çünkü yüksekten satarlar.

Ben Türkiye’de paramı dolara çevirdim. Lviv’de ilk olarak hava alanında sadece yol paramı çıkartıp bir şeyler yiyebilecek kadar ufak bir miktarını Grivna’ya çevirdim. Şehir merkezinde birçok döviz bürosu bulunuyor. En sağlıklısı orada çevirmek.


LVIV’E NE ZAMAN GİDİLİR?

IMG_2852 (3).jpgLviv’e gitmek için en uygun dönem Mayıs ve Eylül ayları diyebilirim. Hava 20 derecenin altına düşmez. Gezmek için idealdir.

Ben Mart ayının ilk haftasında gittim. “E peki sen neden Mart ayında gittin ki?” diyenler mutlaka vardır. Sebebi tabi ucuz bilet yakalamam! Pegasus, Eylül ayında %40 indirim gibi bir kampanya yapmıştı sağolsun. Gidiş-dönüş 120 TL’ye süper bir bilet yakaladım.

Mart ayında aşırı bir soğuk yoktu. Hatta şansımıza 4 gün boyunca güneş tam tepedeydi. Pantolon, spor ayakkabı ve bir kabanla çok rahat ettim.

Ama bu demek değildir ki kışın gidilmez. Çünkü şehir kışın da ayrı güzellikte manzaralara bürünüyor. Bana hiç fark etmez mesela o ucuz bileti Ocak-Şubat’ta bulsaydım yine alırdım. 🙂 Christmas dönemi hele hiç kaçırmazdım. Meydan cıvıl cıvıl oluyor. O atmosferi tatmak da ayrı güzel olacaktır.


LVIV’E NASIL GİDİLİR?

IMG_0273 (1).jpg

Türkiye’den Lviv’e yaklaşık 2 saat süren bir yolculukla varabilirsiniz. Türk Hava Yolları, Pegasus ve Atlas Global ile aktarmasız uçmanız mümkün. Yukarıda da belirttiğim gibi ucuz bilet buldunuz mu kaçırmayın özellikle Pegasus’un harika indirimleri sayesinde ben çok ucuza gitmiştim.

Ukrayna’ya ilk kez gidiyorsanız size ufak bir bilgi vereyim. Sizi kenara çekip bekletebilirler. Böyle bir durumla karşılaşırsanız paniklemeyin sakın. Evet çok sinir bozucu ama adamlar böyle gıcıklar maalesef. Yapacak bir şey yok! Sizi rastgele kenara alacaklar öncelikle. Sonra sıranın size gelmesini bekleyeceksiniz. Kadın polis kenara kenara diye bağıracak. Sonra odaya alınacak ve: “Lviv’e niye geldin? Ne kadar kalacaksın? Ne kadar paran var?” sorularına maruz kalacaksın. Bu aşamadan sonra seni dandirik topa benzeyen bilgisayar kamerasıyla görüntüleyecek ve cüzdanındaki tüm paranı kayda alacaklar. Yapmanız gereken yanınızda otel rezervasyonuz ve dönüş uçak biletinizin çıktısını bulundurun. ( Aslında bunu tüm yurt dışı seyahatlerinizde alışkanlık haline getirin, yanınızda mutlaka olsun!) Sonra Ukrayna polisi iyi günler deyip uğurlayacak. Şaka gibi evet!


LVIV’DE HAVAALANINDAN MERKEZE NASIL GİDİLİR?

IMG_2899 (1).jpg

Lviv’in havaalanı “Danylo Halytskyi International airport”’da pasaport kontrolünden geçtikten sonra heyecan ve mutlulukla hemen şehre gitmeliyim ehe ehe moduyla sakın lap diye önünüze gelen ilk taksiye atlamayın.

ÖNCE PAZARLIK

Lviv değil, her neresi olursa olsun bu kafanızın kenarında dursun. Önce fiyat sorun, başka birine daha sorun ve yarı fiyatı teklif edin.

TAKSİ MAFYASINA DİKKAT!

Lviv havalimanı taksicileri adeta bir mafya! 3-5 adam var kapıda. İlk sorduğum adam bana 50 dolar dedi. Ben “Grivna mı (Lviv para birimi) diyorsunuz?” diye sorduğumda “Yo hayır dolar dedim.” cevabını alıyorum. Bu adamlar kafayı yemiş. Ben sağol deyince 40 dolara indi allahsız! Tabiki binmedim kafayı mı yedim ne bineceğim. Neyse ne yapacağız şimdi diye düşünürken danışmaya gidiyorum. Oradan bir otobüs listesi alıyorum. O esnada 2 kızla karşılaşıyorum. Danışmadan taksi çağırmasını, ne kadar tutacağını falan öğreniyorlar ve Türkler 🙂 Hemen ben de çağırmak istiyorum. Derken o mafya kılıklı herifler gelmesin mi danışmaya, geçmesin mi önüme. “Çekilir misiniz diyorum çekilmiyor, suratıma pis pis ve sinirle bakıp “Çağıramazsın” diyor. Neyse kızlarla bu olayı yaşarken biz kaynaşıyoruz, “Aynı yere gideceğiz zaten, beraber gidelim.” kararına varıyoruz. Fiyatta anlaşıldı, taksinin modeli, rengi, plakası tamam 3 dakikaya geliyor.

TAKSİYLE 3-4 BİLEMEDİN 5 DOLAR TUTUYOR

Gitmeden evvel birçok yerde okudum. 60-80 Grivna tutuyor yani 3-4 dolar. Taksiciyle anlaştığımız fiyat 70 Grivna. Yani 2,5 dolar! Hesabı da kızlarla 2’ye bölüyoruz. İşte bu kadar! 🙂

TOPLU TAŞIMA

“Lviv Havaalanı’ndan Lviv şehir merkezine ulaşmak için taksiye gerek yok, ben toplu taşıma kullanmak istiyorum.” diyorsanız 48 numaralı otobüs ya da havaalanının önünden 9 numaralı troleybüse binebilirsiniz.


ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

IMG_2943.jpgOtobüs, troleybüs, tramvay ve minibüslerle istediğiniz her yere sadece birkaç grivnaya gidebilirsiniz.

Lviv, yaklaşık 9 hattan oluşan ve 1880’den beri modern tramvay otobüsleri ve normal otobüslerle birlikte çalışan bir tramvay ağı sunmaktadır. 

Şehir içinde tramvay 2-3 UAH. Şehir içi taksi kullanımı ise; 30-50 UAH. Şehir merkezini yürüyerek talan edebilirsiniz. Ben öyle yaptım. Size de kesinlikle bunu tavsiye ederim.

Ulaşım hakkında detaylı ve güncel fiyatlar için tıklayınız.

LVIV’DE KAÇ GÜN KALINIR?

Lviv’de maksimum 5 gün kalınabilir. Küçük bir şehir burası. Her yere yürüyerek gidebiliyorsunuz zaten. Ki eğer yürümüyorsanız; şehri birkaç saatte bile bitirebilirsiniz.

LVIV’DE NEREDE KALINIR?

IMG_8723.jpg

Lviv’de konaklama bölgesi olarak en iyi seçenek şehir merkezi. Özellikle Opera Binası ve Rynok Square civarındaki oteller merkezi konumları ile gezilecek yerlere ulaşımı, yerel hayatı tanımayı kolaylaştırıyor.

Otel dışında kalabileceğiniz çok güzel evler de var. Ama Ukrayna o kadar ucuz ki, inanın otellere gecelik ödeyeceğiniz fiyat sizi şaşırtacak.

Benim kaldığım otel Nobilis Hotel . Lviv’in en pahalı otellerinden biri diyebilirim. Ben biraz hassas düşünüp, nasıl olsa ucuz ya deyip; iyi bir yerde kalmayı tercih ettim. Oldukça zarif dekore edilmiş, romantik, geniş tavanlı, heybetli bu otelde kendinizi ‘kral-kraliçe’ gibi hissedebilirsiniz.