LVIV’DE NERELERİ GEZELİM?

Rynok Square

IMG_2642.jpg

Lviv’de otele yerleşir yerleşmez kendimi meydana atıp, başıboş gezinmek şahane bir şey.

Rynok meydanının güzelliği heyecanlandırıyor beni; sağdan mı soldan mı, yoksa düz mü devam etsem? Hangi sokakta kaybolsam, hiç bilmediğim cafelerin önünden geçsem…

Şehrin içinden geçen tramvay, sokak sanatçılarıyla neşelenen caddeler sizi mutlu etmek için yeter bile.

Şehrin merkez noktası Rynok Meydanı, çarpıcı binalar, heykeller, saraylar, çeşmeler ve kalabalıklarla çevrilidir. Ortaçağda hayvancılık işlenecek Lviv tarihinin en başlangıcına kadar uzanan ve suçluların cezalandırdığı suçlar hala Lviv’deki en popüler buluşma yeri ve birçok kafeden insanlara izlemek için harika bir yer.


Lviv Theater of Opera and Ballet (Opera Binası)

IMG_3065.jpgBana göre Lviv’in en güzel yanlarından birisi de burası! Koca parkın içinde sizi mimarisiyle kucaklıyor. Akşam ışıklar eşliğinde ayrı güzel gözüküyor. Avrupa’nın en güzel opera binalarından biri olan bu yapının mimarisi ayrı, üzerindeki heykeller ayrı ilgi çekici.

Yapı, 1897-1900 yılları arasında Rönesans ve barok mimarinin özelliklerine ve formlarına sahip klasik bir tarzda inşa edilmiş.

Lviv’e gelmişken bir opera da izlemek de fena olmaz hani. Gideceğiniz dönemde mutlaka şu sayfadan etkinlikleri takip edin derim. Ben gittiğimde Kuğu Gölü Balesi vardı.

İyi haber şu ki biletler genellikle ucuz ve tanesi 2 – 3 dolar kadar düşük bir fiyata bulunabiliyor.

Adres: 28 Svobody AvenueLviv 79008, Ukrayna


Lviv Town Hall Tower

IMG_2939.jpg

Rynok meydanındaki belediye binasının üstünde yer alan saat kulesi şehrin manzarasını izlemek için en harika konum. Bütün şehir ayaklarımın ucunda işte…☺😍Bu güzel seyir keyfi için Biraz yorulacaksınız ama buna değer bana güvenin. Ahşap merdivenleri tırmanırken kulağımı çınlatırsınız artık. 💵1 kişi ücreti 10 UAH yani 1,5 TL.

Adres: Rynok SquareLviv, Ukrayna


The High Castle Park

IMG_2997.jpg

 

IMG_2744.jpg

Lviv’in en yüksek kalesi. Efendim nasıl söyleyeyim, anlatayım sizlere. Öyle böyle değil!

Burası Lviv’de şehri kuşbakışı izlemek için bir diğer harika manzara noktası: The High Castle Hill’! Şehrin en yüksek noktası olan bu tepeye insanların akın etmesinin sebebi manzara eşliğinde hoş ama biraz yorucu bir doğa yürüyüşü yapmak.

İsmini duyunca kale olduğunu düşünüyorsunuz ama burası parkın içinde bir tepe noktası. ‘Lviv Yüksek Sarayı’, Saray tepesi olarak bilinen Galiçya – Volyn devleti zamanlarında kurulmuş. Tepe ‘de olduğu için “Yüksek Saray” olarak anılmış. Gün batımının keyfini çıkarmak için daha çok tercih edilse de, ben derim ki vakitli gelin merdivenleri tırmanırken o kadar yorulacaksınız ki; üzerine bir de turist kafilesi eklenirse kalabalıkta daha çok zorlanabilirsiniz. Böyle dedim diye sakın vazgeçmeyin. Tepeye tırmandıktan sonra bir oh çekeceksiniz.

Adres: вул. Замкова, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000


Boim Chapel

Eski Lviv bölgesinde yer alan şapelin ismi aile soyadından geliyor. Lviv’de yaşayan Macar tüccar Georgy Boim’in bir aile mezarı yaptırma isteğiyle başlayan planı oğlu tamamlamış. 1615’te yapımı tamamlanan ve Boim ailesinin 14 üyesinin gömülü olduğu şapelin içindeki ve dışındaki süslemelerin yanı sıra Georgy Boim ve eşi Jadwiga’nın duvar portreleri de epey ilgi çekici.

Adres: Katedralna Square, 1, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000


Lychakiv Mezarlığı

Dünyanın en çok bilinen ve ilgi gören tarihi mezarlıklarından biridir. 1787’de açılan mezarlıkta savaşlarda hayatını kaybeden askerlerden Polonyalı ve Ukraynalı yazarlara kadar 300 bini aşkın mezar bulunuyor.

Adres: Mechnykova St, 33, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000


Galiçya Caddesi

Kentin en eski sokaklarından biri 1382’de belgelenmiş ve pazar meydanını Galya meydanına bağlayan ve Boim Şapeli’ni barındıran kent. Buradaki her bina büyüleyici detaylarla dolu.

Bernardine Klisesi

Lviv’in birçok kilisesi arasında favorim olan Bernardine Kilisesi, Hollanda ve İtalyan stillerini bir araya getirerek inşa edilmiştir. Cephe aydınlatmalı geceleri görmek çok daha güzel.

Adres: 3А, 79000, Soborna Square, 3А, Lviv, Lviv Oblast, Ukrayna


Dominik Klisesi

Bir başka önde gelen şehir simgesi: Dominik Kilisesi. Başlangıçta hem iç, hem de dış görünüşü açıklayan bir Roma Katolik Kilisesi olarak inşa edilmiş. Şimdi bir Yunan Katolik Kilisesi olarak işlev görüyor ve Lviv’deki Barok mimariye örneklerden biri.

Adres: Muzeina Square, 1, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000


Lviv Handmade Chocolate Cafe

IMG_2784.jpg

IMG_2781.jpg

Lviv ziyaretinizi bu meşhur çikolataları tatmadan sakın tamamlamayın. Eski şehirde birçok çikolata dükkanı var ve en meşhuru da Lviv Handmade Chocolate Cafe, Rynok meydanından çok uzakta değil.

Adres: Serbska St, 3, L’viv, Lviv Oblast, Ukrayna, 79000


KRYJIVKA

Lviv’deki bu cafe tamamen turistik ama görmeye değer. Giriş yapmak için şifreye ihtiyacınız var. Size silahlı muhafızlar, geçiş yollarında eşlik edecek. Burada yadsınamaz bir askeri tema var. Yiyecekler, paslanmaz çelik kase ve tabaklarda servis edilirken, askeri madalyalar, silahlar ve klasik telsizler mekana farklı bir ambiyans katıyor.

Adres: Rynok Meydanı, No:14, Lviv