AMSTERDAM’DA NEREDE KALINIR? KONAKLAMA ÖNERİLERİ

a80.png

Amsterdam’a gitmeye karar verenlerin en çok kararsız kaldığı konuya gelelim: Bütçeme uygun olarak nerede kalacağım?

Konaklamak için alternatifleriniz; otel, hostel, ev ya da yüzen bot evler. Ama hazır olun Amsterdam konaklama için en pahalı şehirlerden biri. Hal böyle olunca ev kiralama seçenekleri de sizi kurtarmıyor. Çünkü onlar da otellerle yarışıyor. Hele ki, 1-2 kişiyseniz çok daha pahalıya gelecektir.

  • Otel: Şehir merkezine yakın bölgelerde otelde konaklamanın geceliği 150-200 euro’dan başlıyor. Tarih ve zaman inanın fark etmiyor. Şubat ayı için önüme çıkan fiyatlar aynen bu şekilde. Otel rezervasyonunuzu 2-3 ay evvelden yaparsanız çok daha uyguna gelecektir. Sonra öde seçeneği ile rezervasyon yapıp, seyahatiniz yaklaştıkça arada yine kontrol edebilirsiniz. Ya da konumunu beğendiğiniz bir oteli Trivago’dan tekrar aratabilirsiniz. Size uygun otelinizi en ideal fiyata hangi rezervasyon sitesinde bulabileceğinizi hemencik gösterecektir.
  • Hostel: Daha ucuz demek istiyorum ama bu bölge için bana kalırsa güvenli değil. Uyuşturucu kullanmanın yasal olduğu bir şehirde, hiçtanımadığınız insanlarla yan yana uyumak korkunçdeğil mi? (Tercihi size bırakıyorum.) Hostel tercih edecekseniz de çok detaylı araştırın.
  • Yüzen bot evler: Hiç alışık olmadığımız için ilkten bir “yok artık” diyor insan. Konaklamak için uygun bir yer bakıyordum. “Ooo süper, fiyatı da iyiymiş.” derken son fotoğrafa bir bakıyorum o da ne! Bu bir bot evmiş! 😀 Amsterdam’da gezerken de sürekli gözünüze çarpacaktır. Nereden çıktı diye soracak olursanız; 60’lı 70’li yıllarda yaşanılan konut sıkıntısı yüzünden. Ev sayısı yeterli olmayınca çareyi bunda bulmuşlar. Her sabah şahane manzaraya uyanmaları da cabası. Hava soğuk olduğu zaman su üzerinde yaşamak zor olmaz mı diye düşünüyor insan. Ama ilkbahar ve yaz aylarında kapısına şezlong atıp oturmak da keyifli olabilir. Tamamen yerleşmediğimize göre düşünecek çok bir şey yok.

Hangi bölge de kalmalıyım?

a82.png

Şehir adeta yarım bir bisiklet tekerini andırıyor. Bu yarım dairenin en orta kısmını, şehrin en merkezi konumu olarak düşünün. Şehir merkezi bu yüzden geniş bir alana yayılmıştır. Bu daire genişledikçe şehir merkezinden uzaklaşırsın.

  • Ben merkezde olmak istiyorum en popüler yerlere kolayca gidip gelmek istiyorum diyenler; Red Light, Dam Meydanı, Rembrantplein, Leidseplein, Waterlooplein bu bölgelerdeki konaklama seçeneklerine bakabilir. Unutmayın ki bu bölgelerde fiyatlar uçuk olacaktır.
  • West, Noord, Jordaan, Zuid, Oost ve Zuidoost, Plantage bunlar şehir merkezinin daha dışında bulunur. Bunları tercih etmek demek; her gün ulaşıma bir miktar para harcayacaksınız ya da yürüyerek ayaklarınızı azıcık yoracaksınız demek.

 

Benim size tavsiyem buraya tıklayarak ideal otelinizi tüm sitelerde ki fiyatları görerek almanız olacaktır. Çünkü Amsterdam konaklama konusunda pahalı olduğundan tüm alternatifleri değerlendirerek otel bakmanız yararınıza olacaktır.

BEN NEREDE KALDIM?

a90.png

Ben Oudwest bölgesinde Hotel Larende’de konakladım. Kaldığım bölge yakınlarında FoodHallen, Lot Sixty One, Spaghetteria Jan Hanzenstraat, TED’S gibi mutlaka uğramanızı tavsiye edeceğim nefis mekanlar bulunuyor.

Hotel Larende’den Heineken’e gitmek için 20-25 dakika yürümeniz gerekiyor. Eğer; “Ben yürüyemem toplu taşıma var mı diyorsanız otelin hemen önünden 12 ya da 24 numaralı tramvayları kullanarak 12 dakikada varabilirsiniz.

Vondelpark’a 22, Dam Meydanı’na 26, Van Gogh- Rijkmuseum- Stedelijk-I AMSTERDAM yazısının bulunduğu Museumplein’e 28, Red Light District’e ise 35 dakika yürüme mesafesinde.

a85.png

Yürümeyi tercih etmiyorsanız Google maps’i açıyorsunuz. Hemen yol tarifinden konumunuzu ve gitmek istediğiniz konumu belirleyip; toplu taşıma olarak hangisinin ne kadar sürede gideceğini, kaç dakika sonra geleceğini hepsini kontrol edebilirsiniz.

Konakladığım semt, son derece temiz, güvenli ve lokal mekanların bolca olduğu en önemlisi de her yere yürüyerek geze geze gidebildiğim bir konumdaydı. Eğer siz de benim gibi yürümeyi seviyorsanız ve şehrin sokaklarında kaybolmaya hazırsanız, en fazla yarım saatte her yere yürüyebileceğiniz bu bölgeyi tercih edebilirsiniz. Kesinlikle fiyat performans konusunda kaldığım oteli de öneririm.

Sen neymişsin be Trivago!

a91.png

Son dönem reklamlarıyla aklımıza kazınan güzel site Trivago! Bu zaman da insan insana böyle güzellik yapmazken, Trivago bize gideceğimiz şehrin, istediğimiz otelini hangi sitede daha ucuza bulabileceğimizi şıp diye gösteriyor.

Amsterdam konaklama da pahalı bir ülke, bir de o istediğim oteli farklı fiyatlara gördüğüm de, kazık yemekten beni kurtaran sen oldu Trivago!

Ne yapacağınızı biliyorsunuz değil mi ? Hemen buradan otel aramanızı yapıyorsunuz ve size belirlediğiniz özelliklere göre otelleri listeleyip, otelinizi hangi siteden ne kadara alabileceğinizi gösteriyor. Hepsi bu kadar basit. Sonrasın da sizde, aynı otelin aynı odasında kazık yiyerek kalmıyor, en ideal fiyatı ne ise o fiyatta kalmış oluyorsunuz!

Dilersiniz bunu adım adım nasıl yaptığımı anlattığım, ”5 adımla ideal otelinizi en iyi fiyata bulun!” yazıma bakabilirsiniz.