Lizbon Altın Liste / Püf Noktaları

 • Taksilerden kaçının

Lizbon gerçekten yürümeye çok uygun. Taksiye binmek gereksiz. Şehir dışındaki herhangi bir yere gitmek için metroya binebilirsiniz.

IMG_8624.jpg

Ayrıca, unutmayın ki taksiler havaalanı ulaşımında valizler için ekstra ücret talep edebiliyor. Adam söyleyince çok tepki vermeyin yani.

İlla araç gerekiyorsa UBER kullanmanız daha mantıklı.


 • Yürüyen merdivenlerde Leyla gibi takılmayın. Aynı bizdeki sistem; ya sağda durun ya da solda yürüyün.

 • Masaya siz söylemeden gelen şeyler ikram değil!
  Yemek yerken, yemekten önce masanıza ekmek ve zeytin ya da başka mezeler konur. Bunlar ücretsiz değil. Hayır deyin! Geri çevirin. Yoksa ödemek zorunda kalırsınız.

IMG_8649.jpg


 • Fado güzel ama biraz turistik ve kazık. Fadoyu ücretsiz ya da az ücretle dinleyebileceğiniz yerler de var!

Fado diye bildiğimiz müzik türü, Portekiz halk şarkılarıdır. Kelime anlamı ‘kader’ ve ‘alınyazısı’ anlamına gelmektedir. Balıkçı ya da denizci sevgililerini, denize uğurlayan ve bir gün geri dönecekler umuduyla her sabah kiliseden çıkınca limana giden kadınların umutsuzluğundan doğmuş bir müzik türüdür. Özlem doludur.

IMG_8810.jpg

Ama Fado restaurantları genelde kazıktır. Öpmeye çalışırlar. Çünkü bu bir tur gibidir. Yemek + fado konsept genelde bu şekildedir. Hizmet ve yemek kalitesi de çok iyi değildir. Bunun dışında Fado başlamadan evvel yemeğinizi bitirmelisiniz. Çatal bıçak sesi asla olmamalı ki kadıncağız şarkısını söylesin…

O Povo : Bu şık restoranda genç şarkıcılar ve müzisyenler sahne alır. Fado şovları yapılır. Ve bu şov için ekstradan herhangi bir ücret ödemenize gerek yoktur. 20 euro üstü şarap alsanız kafi…

 • Fado tavsiyeleri:

Tasca do Chico : Pazartesi ve Çarşamba canlı fado şovları var. Akşam yemeği için değil ama atıştırmalık ve içki içmek için ideal.

Museu do Fado : Hafta sonları Fado Müzesi kısa bir fado gösterisine ev sahipliği yapıyor. Fiyat giriş ücretine dahildir.


 • Çoğu müze pazar günleri ücretsiz!

 • Livraria do Simão – Kitapevi
  Bu kitabevi gizli bir mücevher sayılabilir. São Jorge Kalesi tepesinin güney tarafındaki Escadinhas de São Cristóvão yakınlarında bulunuyor. Muhtemelen dünyanın en küçük ve en sıkışık kitabevidir. Bir müşteri geldiği zaman sahibi dükkandan çıkmak zorunda o derece! Portekiz’in tarihi ve kültürü hakkında da kullanılan kitaplar var.

 • Livraria Ler Devagar – Kitapevi
  Dünyanın en güzel 10 kitabevinden biri: Ler Devagar

Burada vakit geçirmek çok ama çok güzeldi. Kitap alın ya da almayın. Tarihi basım alanı, kitap kokusu ahşap merdivenler yüksek bir tavan. Koskoca boydan boya cam boşlukları oturmak için hazırlanmış. Kitabınızı alın köşede oturun.

IMG_8842.jpg

Kitap basım alanını gezin. Cafesinde oturun. Ben bir kitap bile aldım!


 • Feira da Ladra – Meşhur bit pazarı
  Lizbon’un yerlisi olmayabilirsin ama oralı gibi davranmak isteyebilirsin. Tıpkı benim gibi! Çok çok kalabalık ama çok farklı bir his burada gezinmek. Antika eşyalar, porselenler gözünüze çarpacaktır. Porselenler inanılmaz güzel!

IMG_9344.jpg

Az ileride küçük butik dükkanlarda var. İyi bir inceleme yaparsanız kampanyalı ürünler de var. Mesela ben 3 al 1 öde mantığı aşırı güzel Portekiz seramiği birkaç tabak çanak aldım!

IMG_9302.jpg


 • Kalenin çevresindeki sokaklar
  Yürüyüş bir şehri keşfetmeniz için en iyi yoldur ve bu Lizbon’da yapılacak en güzel şey. Kaleyi kuşatan Alfama , Sé ve Mouraria caddeleri; otantik ve kaybolmak için mükemmel bölgeler. Arnavut kaldırımlar, şirin restoranlar, kuş sesleri…

IMG_9339.jpg

IMG_9217.jpg


 • Balık balık balık!
  Herhangi bir tipik Lizbon restoranına girin ve ızgara Dourada , Robalo veya Salmão isteyin. Pişman olmayacaksınız.

 


 • Cervejaria Ramiro (1 akşam yemeğini buraya ayırın)

Deniz ürünleri değil de kabuklu deniz ürünleri seviyorsanız işte burası sizin için açılmış!
Kapısında her daim sıra var kardeşim. Öncelikle 19:00’de açıldığını belirteyim. Ama ben 6 buçukta gittim gayet içeride insanlar doluydu. Hemen bir masaya oturttular. Allahtan erken gelmişiz ki ardımızdan kim geldiyse sıraya alındı.

IMG_8575.jpg

 • Rezervasyon yok.
 • 19:00’da açılıyor.
 • Kapıda kuyruk varsa. Kuyruğa lap diye girmeyin! Ama sabaha kadar melül melül bakarsınız kimse sizi içeri almaz! Onun yerine kapıya gidin ve sıra numarası alın. Alırken kendi bayrağınızı seçmeyi unutmayın. Çünkü sıranız geldiğinde hangi bayrağı seçtiyseniz; o dilde sıra numaranız söylenecek.

 • Cacilhas’a gidin!

Cais do Sodré tren istasyonundan, Tagus nehri boyunca, Cacilhas kasabasına feribotla ulaşın.

Feribot ücret: 2,75 euro


 • Park Bar’da terasın keyfini çıkarın!

Bairro Alto’daki bir otoparkın üstünde gizlenmiş çatı bar. Manzara, rahat koltuklar, muhteşem çeşitli şarap listesi!

Günü burada batırmayı ihmal etmeyin!


 • En İyi Pastel de Nata (Manteigaria)

Lizbon’da Geleneksel olarak portuguese pastéis de nata (muhallebi turtaları) neredeyse dünya çapında bir trend.  Ancak, onları nerede denerseniz deneyin, hiçbir şey Lizbon’dakilerle kıyaslanamaz. Orijinali Pastéis de Belém ama gelin görün ki en lezzetlisi burada değil!

Öyle merak ettim ki nasıl yapıyorlar acaba diye çıldırmış video çekmişim. 🙂

IMG_1780.jpg

Lizbon’da ev yapımı Nata’yı en iyi yapan yer der susarım.


 • Belém Riverside’da  Bisiklet kirala ve sür

Nehir boyunca yapılacak en güzel şeylerden biri. Belém ve Alcântara nehir kıyısına yakın bir bisiklet kiralamak için en iyi yerler:

Belém Bisikleti (Avenida de Brasília, MAAT’ın hemen yanında)

BikeIberia (Largo do Corpo Santo 5)

FunTrack (Doca de Alcântara, hemen Museu do Oriente’in arkasında)

RCicla (Avenida 24 de Julho 86A)


 • Azulejo do Museu
  Azulejo, manyakça hayran kalacağınız duvarlara döşenen seramik sanatıdır. Tasarımın kilit noktası olmuştur. Museu do Azulejo’da biraz vakit geçirmek için mükemmel bir restoran ve teras bulunuyor. Uğrayın!

Müze girişi: 5 euro


 • Café da Garagem

Lizbon’da birçok mekanda yemek yedik, kahve içtik ama burası bir başka!

Herkes bilmez bu mekanı!

Lizbon deyince aklıma gelen ilk 10 şey arasında yerini aldı! Kesinlikle burayı es geçmeyin.

Bir kahve molası ya da şarap molası için yenilikçi bir yer arıyorsanız: Café da GARAGEM. Retro ortam, lezzetli ve uygun fiyatlı.IMG_9362.jpgIMG_9379.jpg


 • Lizbon’da en iyi manzara
  Miradouro Lizbon , muhteşem bir mekan ve burada romantik bir deneyim yaşamaya hazırsın. Üstelik illa bir yerde oturman için para vermene gerek de yok. Al bir şişe şarap – 2 kadeh ! Geç Miradouro manzarasının önüne!